Mehmet Nane: Ekonomik bir savaşla karşı karşıyayız…

Mehmet Nane: Ekonomik bir savaşla karşı karşıyayız…
sayfayı yazdır, turizm ajansı
15 Şubat 2017, 14:22
Pegasus Hava Yolları CEO'su Mehmet Nane, Turizmde Çıkış Yolu Çalıştayı’ndaki konuşmasında “topyekûn ekonomik bir savaşla karşı karşıyayız. Bu bir milli mücadeledir. Sektörün tüm temsilcileri bir araya gelmelidir” dedi.

Pegasus Hava Yolları CEO'su Mehmet Nane, Turizmde Çıkış Yolu Çalıştayı kapsamında yaptığı konuşmada Türkiye turizminde yaşanan krizin havayolu şirketlerine yansımasına değindi.

Mehmet Nane, Rus turistlerin kendi havayolu firmalarıyla geldiğine dikkat çekerek; “tarifeli uçaklarla gelen Batı Avrupalı turistlerde de yüzde 28’lere varan önemli bir oranda azalma yaşandığına dikkat çekti.

"Batılı bankalar bizimle çalışmaya yaklaşmıyor"

Türk Hava Yolları’nın 2016 yılı için 6.5 milyarlık zarar açıkladığını, kendilerinin ise 500 milyon TL zarar açıkladıklarını belirten Nane; bunlar kolay kolay hazmedilecek rakamlar değil… Bu kayıplar genel olarak operasyonel kayıplar. Çünkü döviz, yakıt ve finansman maliyetleri yükseldi. Bizdeki maliyet artışları Türkiye’den çıkıyor. Sadece maliyetin artması sorun değil. Batılı bankalar bize karşı çok kısıtlayıcı davranıyor. Çin ve Japon bankaları açık ve bize daha yakın. Düne kadar bize kredi vermek isteyen İngiliz ve Alman bankacılar bizimle göz göze gelmemeye çalışıyor.” dedi.

"Enseyi karartmayacağız"

Bu gelişmelere rağmen olumlu düşünerek; enseyi karartmayacağız diyen Mehmet Nane; yeni kampanyalar ve yeni yatırımlarla yola devam edilmesi gerektiğini belirtti.

"2017 bitti; 2018’i konuşmamız lazım"

Mehmet Nane, atılması gereken yeni adımlara izlenmesi gerekenlere yönelik şunları söyledi: “Yeni pazarlara açılmaya devam etmeliyiz. Biz oturup 2017’yi konuşuyorsak hata yapıyoruz. 2017 bitti. 2018’i konuşmamız lazım. Biz oturup turlara teşvik verirsek tur şirketlerini zengin ederiz. Bizlerin satılacak turlara teşvik vermemiz lazım. Bilgiye bu kadar rahat ulaşılan bir dünyada bilgiyi gizlemek mümkün değil. İnsanlara güvenlik tedbirlerini ve alınan güvenlik önlemlerini anlatmamız lazım.” dedi.

"Ülkenin vatandaşları dışarıya çıkmıyorsa siz de o ülkeye gitmezsiniz"

Geçtiğimiz günlerde başlatılan “Hayatına Sahip Çık” Kampanyası’na dair düşüncelerini paylaşan Nane, kampanyayı olumlu karşıladıklarını fakat bu kapsamda sektörün tüm temsilcilerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini belirterek, daha aktif bir yol izlenmesi gerektiğini söyledi. Nane, yapılması gerekenlere ilişkin şunları kaydetti: “Hayatına Sahip Çık" kampanyası başlatıldı. Dalga dalga gidiyor. Anonim hale geldi. İnsanların hayatın normale döndüğünü görmesi lazım… Yurt dışındaki insanların o ülkedeki hayatın normale döndüğünü görmesi lazım. Bir ülkenin vatandaşları dışarıya çıkmıyorsa siz de o ülkeye gitmezsiniz.

"Antalya'da 80 bin kişi işsiz kaldı"

Sadece taşıyıcıların değil. Konaklama, gastronomi, devlet ve tanıtım fonu olanak bütünleşik olarak olaya bakmamız lazım. Bizim kafa kafaya verip Türkiye'ye nasıl turist getiririzi düşünmemiz lazım. 1.2 milyon yatağımız var. Enseyi karartamayız. Bu yatakların satılması lazım... Antalya'da 80 bin kişi işsiz kaldı. Bunu topyekûn ekonomik bir savaş olarak görmemiz lazım. 30 milyar dolar cari açık veren bir ülke olarak bunu kaldıramayız. Bu bir milli mücadeledir. Bütün unsurlar olarak bir araya gelmemiz lazım.” dedi.

Yorumlar