Mehmet Nane: 2023 Türkiye’nin yılı olabilir!

Mehmet Nane: 2023 Türkiye’nin yılı olabilir!
24 Kasım 2022, 14:08
Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve IATA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tevfik Nane 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde konuştu.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından organize edilen 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi başladı. Aska Lara Hotel'de düzenlenen kongrede Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve IATA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tevfik Nane'de 'Havacılık Sektöre ve Geleceği' başlıklı bir sunum yaptı.

Pandemi döneminde dünya havacılığının tam anlamıyla çakıldığını belirten Nane, dış hat uçuşlarının Pegasus'un da ana omurgasını oluşturduğunu ve pandemide ciddi şekilde negatif etkilendiklerini ifade etti. Havacılık sektörünün pandemide özkaynağının eridiğini belirten Nane, " 2022 yılında havacılık sektörü 391 milyar dolar zarar etti. 2 milyarın üzerinde yolcu uçamadı." dedi.

2023 Türkiye'nin yılı olabilir

Sektörün geleceğine ilişkin konuşan Nane, Eurocontrol’ün verilerine göre hava trafiğinin 2022'de hala 2019'u yakalayamadığını söyledi.

Yakıt ve emtia fiyatlarının ciddi şekilde arttığı bir dönemden geçildiğini belirten Nane Türkiye'nin bu dönemde pozitif ayrıştığını ifade etti. Türk havacılığının hem yolcu adedi hem de gelirde yurtdışını geçtiğini belirten Nane. Türkiye'nin turizmde rakip ülkelere göre çok ucuz kaldığını belirtti. Nane şöyle konuştu: " Avrupa'nın krizini lehimize çevirebilecek Akdeniz çanağında tek ülkesindeyiz. Maliyetlerimiz artıyor. Gelecek yıl dünyada yeni bir kriz gelebilir. Ama biz global krizi ve resesyonu lehimize çevirebiliriz. Enseyi karartmamak lazım. 2023 yılı Türkiye’nin yılı olabilir. Önümüzdeki yıl uçaklardaki azaltma bilet bulma konusundaki sıkıntıları artıracak."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha