Mehmet İşler: Ağustos iyiydi, sezonun uzamasını bekliyoruz

Mehmet İşler: Ağustos iyiydi, sezonun uzamasını bekliyoruz
06 Eylül 2023, 13:00
Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, turizm sektörünün ağustos ayından itibaren beklenen sayıları yakalamaya başladığını söyledi

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, turizm sektörünün ağustos ayından itibaren beklenen sayıları yakalamaya başladığını söyledi.

Ağustos'tan itibaren beklediğimiz hareket başladı

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) başkanlığını da yürüten Mehmet İşler, Türk turizmi için Temmuz ayının çok parlak geçmediğini söyledi. Otellerin özellikle ağustos, eylül ve ekim aylarında beklenen sayıları yakalamaya başladığını belirten İşler, " Havaların yardımcı olmasıyla beraber sezonun da uzayacağını öngörüyoruz" dedi. Almanya ve Rusya pazarlarında Türk turizmine ilginin sürdüğü bilgisini veren İşler, "Daha önce hedef pazarlarımız olmayan pazarlarda gelişmeler görüyoruz. Uzak Doğu, özellikle Çin'de hareketlilik başladı. Latin ve Amerika pazarında yeni turizm çeşitliliğinde hareketlilikler görüyor uzama her sene olduğu gibi bu sene Almanya ve Rusya başı çekiyor. Temmuz ayında ve ağustos ayında da Rusya, bu rakamlarda geçen yıla göre artış gösterdi. Almanya her zamanki ana pazarımız olmaya devam ediyor" diye konuştu.

İşler, 2,5 milyon turist ile 2019 yılında en yüksek rakama ulaştıkları İngiltere pazarında 2023 yılsonu beklentisinin 3,5 milyon turist olduğunu aktardı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha