Mehmet Ali Tuna: Okullar açılınca Arap turist yoğunluğu azaldı

Mehmet Ali Tuna: Okullar açılınca Arap turist yoğunluğu azaldı
21 Ağustos 2023, 10:16
TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tuna Trabzon'da turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tuna, Trabzon'da turist sayısındaki son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ortadoğu'da okul sezonu açılınca Arap turistler ülkelerine dönmeye başladı

Tuna Ortadoğu’daki okul sezonunun açılması ile Arap turistlerin ülkelerine dönmeye başladığını söyledi. Bu sezon Mayıs-Haziran aylarında turist sayısının bekledikleri seviyede olmadığını belirten Tuna, Temmuz ayı itibariyle bir hareketlenme olduğunu söyledi. Geçtiğimiz seneye göre Trabzon'un turist sayısında yüzde 20-30 oranında bir artışın söz konusu olduğunu belirten Kaya, " Fakat geldiğimiz noktada özellikle Ağustos’un 20’si itibariyle Ortadoğu’da okulların açılmasıyla beraber günlük 35 olan dış hat uçuşları 26-27’ye kadar düştü. Yani bakıldığı zaman ortalama yüzde 20 oranında bir düşüş söz konusu. Bunu sayıyı Eylül sonu itibariyle de yüzde 40 olarak öngörüyoruz. Bu yaz ortalama 1 milyon 500 bin bandında yerli ve yabancı turist Trabzon’a geldi. Başta Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Dubai olmak üzere Avrupa ülkelerinden de Almanya’dan ve Fransa’dan yoğun bir ziyaret oldu" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha