Maya Lomidze: 2 milyon olursa iyi, Türkiye bu adımı atmalı!

Maya Lomidze: 2 milyon olursa iyi, Türkiye bu adımı atmalı!
13 Nisan 2022, 11:19
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze Dünya Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze Dünya Gazetesi'nden Elif Karaca'nın sorularını cevapladı.

Bu yıl 2 milyon Rus turist Türkiye'ye gelirse iyi, en büyük engel havayolu ulaşımı

Lomidze, bu yaz Rusya’dan Türkiye’ye gelecek turistlerle ilgili en büyük engelin havayolu taşımacılığıyla ilgili olduğunu, hava taşımacılığının uygun fiyatlarla desteklenmesi gerektiğini söyledi. Lomidze, geçen yıl Rusya’dan Türkiye’ye 4,7 milyon ziyaretçi geldiğini ve bunun yüzde 80’inin tur operatörleri müşterisi olduğunu, her gün değişen jeopolitik nedenlerle bu yıl için tahmin yapmak zor olsa da 2022’de 2 milyon kişiye ulaşılırsa bunun iyi sayılacağını belirtti.

THY ve Pegasus'un koltuk fiyatları turlara talebi düşürüyor

Rusya'dan Türkiye'ye yönelik turist akışında en önemli konunun hava taşımacılığının uygun fiyatlarla desteklenmesi olduğunu belirten Lomidze " Tur operatörlerimize verilen mevcut THY ve Pegasus blok koltuk fiyatları, maalesef bu turların 2022 başı fiyatlarına satılmasına izin vermiyor. Dolayısıyla bu durum talebin düşmesine neden oluyor. Ayrıca charter tur satın alan turistlerden THY uçuşlu tura geçmek için yüksek ücretler talep edildiğini görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Türk hükümeti charter ve tarifeli uçuşla ilgili fiyat farkı için sübvanse edebilir

Rus tur operatörlerine verilen mevcut THY ve Pegasus blok koltuk fiyatlarının, turların 2022 başı fiyatlarına satılmasına izin vermediğini belirten Lomidze, bu durumun talebin düşmesine neden olduğunu, Türk hükümetinin charter uçuş ile tarifeli uçuş arasındaki fiyat farkını ortadan kaldırmak için hava yolculuğunu sübvanse etmesinin iyi bir çözüm olabileceğini ifade etti.

Rus Mir ödeme sisteminin Türkiye’de entegrasyonu sağlanmalı

Rus tur operatörlerinin müşterileri için de zorluklar olacaktır, ancak çok daha küçük problemler. Bunun nedeni, Türkiye'deki bankaların ve mağazaların Rus “Mir” kartını kabul etmemesi. Rus Mir ödeme sisteminin Türk havayolları ve otellerin web sitelerine hızlı entegrasyonu ile katkı sağlanabilir. Ayrıca cihazlarında (ATM'ler, POS terminalleri) Rus “Mir” kartı alan Türk bankalarının sayısını artırmak gerekiyor.

Halen Türkiye'de “Mir” banka kartları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve İş Bankası bankalarının cihazlarında kabul edilmektedir. Ancak sorun şu ki, bir Türk mağazasında bu bankalardan birinin terminali olsa bile turistler orada “Mir” kartının kabul edildiğini bilmeyebilir. Türkiye'de çok az mağaza kapılarına ilan asıyor veya “Mir” kartının kabul edildiğine dair özel işaretlere yer veriyor. Turistin Rus kartıyla nerede ödeme yapabileceğini anlaması zor. Ancak tüm mağazaların kapılarında ve tüm mağaza içi POS terminallerinde Visa ve Mastercard için bu tür duyurular ve çıkartmalar var. Bu yüzden aynı şeyi “Mir” kartı için her yerde yapmak harika ve çok etkili olurdu.

Yorumlar
Orhan
21 Nisan 2022, Perşembe 03:57
Evet sensin aslan . herşeyi bilen gören sen ...
Yusuf abi
16 Nisan 2022, Cumartesi 04:41
Memleketi istila ettikleri yetmedi bir de onların ayaklarına kadar gidip ücretsiz getirecekmişiz. Türkiyede herhangi bir madenin getirisi turizmin yüzlerce katı kadar olur, kendinize gelip ecdadımızın bıraktığı toprakları işleyelim. Yoksa aleyhimize yapılan planlar çok kötü
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha