Matbah, Türk mutfağının zenginliğini Almanlara tanıttı

Matbah, Türk mutfağının zenginliğini Almanlara tanıttı
04 Haziran 2019, 09:29
Matbah Restaurant, Almanya’nın en çok izlenen TV kanallarından ProSieben'a konuk oldu.

İstanbul’da Osmanlı Saray Mutfağı’nın önde gelen temsilcilerinden Matbah Restaurant, yabancı basının ilgisini çekmeye devam ediyor. Almanya’nın önde gelen TV kanalı ProSieben’de 21 yıldır yayınlanan Galileo isimli programda Matbah Restaurant’a ve Osmanlı Saray Mutfağı’na geniş bir şekilde yer verildi.

Aynı tatlıya iki farklı yorum

‘Prime time’da yayınlanan programda, Avusturya’nın ve Almanya’nın Bavyera bölgesinin en popüler tatlılarından biri olan Marillenknödel (Kayısı Köftesi) tatlısı önce Hilton İstanbul Bosphorus’un Alman Şefi Andreas Scheuregger tarafından orijinal reçetesine bağlı kalınarak yapıldı ve Matbah Restaurant’ın Şefi Kadir Yılmaz‘a tadım yaptırıldı. Ardından Şef Yılmaz, Mısır Çarşısı'ndan aldığı yerel ürünlerle tatlıya kendi yorumunu katarak Şef Andreas Scheuregge'a tattırdı.

Serdar Balta: Gastronomimizin döner ve kebaptan ibaret olmadığını gösterdik

Matbah Restoran’ın bünyesinde yer aldığı Ottoman Hotel Imperial'in Genel Müdürü Serdar Balta, programın İstanbul’un tanıtımına sağladığı katkıya dair şunları söyledi: “Almanya, Türkiye için çok önemli bir pazar. Orada yaşayan yoğun Türk nüfusu da bizim mutfağımıza doğal olarak aşina. Yurt dışında Türk Mutfağı döner ve kebaptan ibaretmiş gibi algılanıyor. Bu çekim ile gastronomi alanındaki zenginliğimizi sergileme fırsatı bulduk.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha