TTYD

Mart fuarları

Bülent Ecevit
Bülent EcevitGazeteci - Yazar
14 Şubat 2019, 12:13

Turizm sektörü ile birlikte iktidar yöneticileri 2019 sezonunda ‘Patlama’ bekliyor.

Şimdiye kadar düzenlenen fuarlardan elde edilen ilk izlenimler bu bekleyişin gerçekleşeceği yönünde. 2018 sezonunda en fazla yabancı turist çeken il 13 milyon 600 bin dolayında ziyaretçiyle Antalya oldu, İstanbul ikinci kaldı. Bu yıl hedef Antalya için 16 milyon ziyaretçi.

Dünyanın en önemli turizm borsası kabul edilen Berlin Turizm Borsası (ITB) 6-10 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. Hemen ardından Moskova fuarı MITT var. 31 Mart yerel seçimleri dolayısıyla vali ve belediye başkanları ile ilgili bürokratlar, sektörün sivil örgütler gibi yerel yöneticiler bu konuya pek girmek istemiyorlar.

Zaten gündemde turizm yerine domates, biber, patlıcan birinci sırada.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu konuda çalışma yürütüyor. Ancak seçim nedeniyle gümbürtüye gitmemeli. Zor bir süreçten geçen ülke ekonomisine en büyük ve güçlü desteğin turizm sektöründen geldiğini unutmamak gerekir.

Berlin ve Moskova fuarlarında nasıl bir konsept hazırlanacak. Bu fuarlarda katılımcıların Türkiye’ye büyük ilgi göstereceği beklentisi olduğuna göre Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile birlikte ülke imajı konusunda çok değerli bir faaliyet kampanya yapabilir. Bence yapması da gerekli. Birkaç yıldır Avrupa’da hatta dünyada yayılan Türkiye üzerine olumsuz hale dönüşen ülke imajının bu atakla kendi lehimize çok rahat dönüştürebiliriz.

‘Satış’ ne olacak derseniz, onu turizm firmaları otel yöneticileri, tur operatörlerimiz halleder. Anlaşmalar sadece fuar zamanında olmuyor, sektör temsilcileri aylar öncesinden bağlantılarını kurdular ve sürdürüyorlar. Hatta Almanya ve Rusya dışında yeni pazarlar peşinde koşuyorlar bile. Bunda da başarılı olduklarını söylüyor, anlatıyorlar.

Bakan Mehmet Ersoy, konaklama ücretlerinin birkaç yıl düşük kalmasından yakınmıştı ve bunun arttırılmasını önermişti. Eğer beklendiği gibi bir ilgi olursa elbette fiyatlar artar ancak bu konuda çok da beklenti içinde olunmamalı. Sektörün yaratacağı istihdam bile bizim için çok önemli. Cari açığın azaltılmasındaki ön önemli sektörün de turizm olduğu unutulmamalı.

Turizm temsilcilerinin umutları boşa çıkmayacaktır. Seçim tartışmaları da sona erdikten sonra siyasi tartışmalar da bir nebze olsun azalacaktır. Dolayısıyla 2019 sezonu ülkemiz için turizmin konuştuğu bir dönem olacaktır. Eğer halkımızın da tatil olanakları kolaylaştırılırsa durgunluk döneminde olan ekonomimize biraz hareket gelecektir.

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha