Marriott'ta ikinci güvenlik skandalı!

Marriott'ta ikinci güvenlik skandalı!
01 Nisan 2020, 10:05
Dünyaca ünlü otel zinciri Marriott, 6 ayda ikinci kez güvenlik ihlaliyle sarsıldı.

Dünyaca ünlü otel zinciri Marriott, dünya genelinde şirketin uygulamalarını kullanan 5,2 milyondan fazla otel misafirini etkileyen bir güvenlik ihlali olduğunu açıkladı.

Şirket web sitesinde yayınlanan bildirimine göre Marriot otel yetkilileri, IT teknisyenlerinin saldırının Ocak ortasına kadar gittiğini belirlediğini, ancak bunun nasıl olduğu hakkında ek ayrıntıları açıklayamadığını söyledi. Şirket yetkilileri güvenlik ihlalinin bir hacker'ın franchise otellerden birindeki iki çalışanın giriş bilgilerini kullandığını Şubat ayı sonunda belirlediklerini açıkladı.

Hackerların verilere doğrudan erişiminin olduğunu söyleyen Marriott Otel yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre otelde kalan misafirlerin iletişim bilgileri, e-posta adresleri, telefon numaraları, banka hesap bilgileri, kredi kartı numaraları, kart puan bilgileri, çalıştıkları şirketlere ait bilgiler, doğum tarihi bilgileri, daha önce yapılan havayolu uçuş bilgileri ile birlikte konaklamalardaki oda tercihlerihlerine kadar bir çok bilginin maalesef hackerlar tarafından elegeçirildiği belirtildi.

Devam eden soruşturma kapsamında hackerların otel misafirlerinin kart ve hesap şifreleri, pasaport bilgileri, ulusal kimlikler veya ehliyet numaralarına ise henüz erişemediklerine inandıklarını açıklayan Marriott otel yetkilileri bilgisayar korsanlarının güvenlik ihlalinden etkilenen 5 milyon otel misafirinin hangi verilerine erişmiş olabileceğini kontrol edebilemek için web tabanlı yeni bir uygulama başlattıklarını açıkladı.

Son 6 ay içinde ikinci güvenlik ihlali ile karşılaşan Marriot otel, Kasım 2019'da Starwood Hotels rezervasyon sistemine erişen hackerların 383 milyondan fazla otel misafirinin kişisel bilgilerini çaldıklarını açıklamıştı. ABD'li yetkililer Çinli hackerların ihlalin arkasında bulunduğundan şüphelendiklerini, ancak ellerinde resmi bir suçlama bulunmadığını söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha