Marriot CEO'su bu yıl maaş almayacak

Marriot CEO'su bu yıl maaş almayacak
20 Mart 2020, 14:54
Kanser tedavisi gören dünyanın en büyük otel zincirlerinden olan Marriot'un CEO'su Arne Sorenson çalışanları ve iş ortaklarını bilgilendiren bir video yayımladı.

Marriot'un CEO'su Arne Sorenson yayınladığı videoda koronavirüsten etkilenen pazarlarda otellerde yüzde 75'lik gelir kaybı olduğunu belirtti

Daha önce karşılaştıklarımıza benzemiyor

Marriot International çalışanları ve iş ortakları arasında koronavirüse yakalanan kişi sayısının çok az olduğu bilgisini veren Sorenson sözlerine şöyle devam etti: "COVID-19 iş anlamında daha önce karşılaştığımız hiçbir şeye benzemiyor. COVİD-19, işlerimizi 11 Eylül saldırıları ve 2009 finansal krizinin toplamından mali olarak daha çok etkiliyor. Söz konusu krizlerde otel gelirlerinde bir çeyrekte en fazla yüzde 25 düşüş yaşanmıştı. Bu durumda ise ocak ayında salgın ilk Çin'de başladığında, burada hemen yüzde 90 düşüş yaşandı. Sonraki iki ayda virüsün birçok ülkeye yayıldığını gördük. Birçok pazarda işlerimizin normal seviyelerinin yüzde 75 altına düştüğüne şahit olduk."

Bu yıl maaş almayacağız, üst yönetici maaşlarında yüzde 50 kesinti yapılacak

Bu koşullar altında proaktif kararlar almaları gerektiğini söyleyen Sorenson "Alacağımız kararlar ülkeden ülkeye değişse de bazıları genel olarak geçerli. Yeni işe alımları tüm dünyada durdurduk. Yeni otel yatırımlarına da 2020 için son verdik. 2020'de Bay Marriott ve ben maaş almayacağız. Üst düzey yönetici ekibimin de maaşlarında yüzde 50 kesinti yapılacak. Dünya genelinde çalışma günlerini azaltıyoruz. Açık kalan otellerde yeme-içme bölümleri kapatılacak. Eleman sayısı düşürülecek. Bazı otel katları kapatılacak" açıklamasında bulundu.

Marriott dünya genelinde 2019 sonu itibarıyla 7 bin 349 otel işletiyor ve oda sayısı bakımından dünyanın en büyük otel zinciri konumunda bulunuyor. Firmanın toplam yaklaşık 175 bin çalışanı bulunuyor. (Habertürk)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha