MARES hisselerine 'Talya Otel' dopingi!

MARES hisselerine 'Talya Otel' dopingi!
27 Ocak 2021, 12:07
Koç Grubu'nun yargı süreci sebebiyle 8 yıldır kapalı duran Antalya Divan Talya Oteli'ni 50 milyon dolarlık yatırımla yeniden yapacağını açıklaması Marmaris Altınyunus Turistik Tesisler A.Ş'nin hisselerini uçurdu.

Koç Grubu bünyesindeki Marmaris Altınyunus Turistik Tesisler A.Ş, Antalya'da bulunan ve 13 Mayıs 2013'te faaliyetlerine ara verilen Divan Talya Oteli'nin yeniden yapımı için 50 milyon dolarlık yatırım kararı aldığını duyurmuştu. Marmaris Altınyunus Turistik Tesisleri şirketi (MAALT hissesi) borsaya gönderdiği bir bildirimle Antalya’daki Talya oteli için yatırım yapma kararı aldığını açıklamıştı. Şirket bunun için ilave 600 metrekarelik alan satın alıp inşaat yatırımlarına başlayacak. Yapılan açıklamaya göre Divan Talya Otelinin yeniden yapımı için 50 milyon ABD Doları tutara kadar yatırım yapılma planı olduğu belirtilirken toplam yatırımların yaklaşık %40’ının sermaye artırımı ile gerçekleştirilmek istendiği iletildi.

1 haftada 170 liradan 279 liraya fırladı

Talya Otel'in yeniden yapım kararı borsada işlem gören MAALT hisselerinde de hızlı artışa sebep oldu. MAALT hisseleri bir hafta içinde tavan yaptı. Geçtiğimiz hafta 170 liradan işlem gören MAALT hisseleri 27 Ocak'ta 279 liraya kadar yükseldi.

MARES'ten açıklama

Öte yandan MAALT hisselerindeki ani fiyat artışı Borsa İstanbul A.Ş tarafından da MARES'e soruldu. MARES'ten konuyla ilgili KAP'a şu açıklama yapıldı: " Borsa İstanbul A.Ş. tarafından Şirketimize iletilen 26 Ocak 2021 tarihli yazı ile Şirketimiz payları üzerinde gerçekleşen olağandışı fiyat ve/veya miktar hareketine ilişkin olarak kamuya açıklanmamış bir özel durumun olup olmadığı bilgisinin ve varsa özel durum bildiriminin KAP'a iletilmesi talep edilmiştir. Şirketimiz faaliyetlerine ilişkin önemli tüm gelişmeler KAP'ta halihazırda açıklanmış olup, kamuya açıklanmamış özel durum açıklaması gerektirecek herhangi bir gelişme bulunmamaktadır."

Hissenin yüzde 40'ı Koç'ta

Talya Otel'in sahibi MARES'in hisse dağılımı şöyle: Koç Holding: Yüzde 36, Koç Ailesi üyeleri: Yüzde 3,91, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.:Yüzde 29.55, Halka Açık: Yüzde 25, Geri alınmış paylar: Yüzde 4.73

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha