Mandarin Hotel Bodrum’a sürpriz ortak!

Mandarin Hotel Bodrum’a sürpriz ortak!
05 Aralık 2022, 10:41
Azerbaycan’ın en güçlü ailesi olarak bilinen Paşayev’e ait Pasha Holding, Türkiye’de önemli bir turizm yatırımına imza atmaya hazırlanıyor.

Azerbaycan’ın en güçlü ailesi olarak bilinen bankacılık, sigorta, inşaat, sanayi, turizm alanlarında faaliyet gösteren Paşayev’e ait Pasha Holding, Türkiye’de önemli bir turizm yatırımına imza atmaya hazırlanıyor.

Bakü’deki ünlü Absheron Hotel’in sahibi olan Paşa Holding’in portföyünde Port Bakü Towers en dikkat çeken turizm yatırımlarından biri.

Azerbaycan’ın yanı sıra Gürcistan’da faaliyet gösteren Pasha Bank, 2013 yılında Türkiye’ye gelmişti. Paşayev ailesi, bu şirketle Türkiye’deki ikinci büyük operasyonuna imza atmaya hazırlanıyor. Bu ortaklığı ise Astaş Holding ile gerçekleştiriyor. Eğer taraflar anlaşırsa Paşayev Ailesi, Vedat Aşçı’nın yönettiği Astaş Holding’e ait Asta Cennetköy Turizm şirketine ortak olacak. Peki bu ortaklık ne anlama geliyor?

Nasıl Bir Ekonomi gazetesi Yazarı Kerim Ülker'in köşesinde yer alan bilgilere göre Asta Cennetköy Turizm, Bodrum Ticaret Odası’na kayıtlı. Oda kayıtlarına göre de şirketin merkezi Gölköy Mahallesi’nde bulunan ultra lüks sınıftaki turizm tesisi olan Mandarin Oriental Hotel’in binası olarak ifade edilmiş. Paşayev ailesi, bir anlamda Mandarin Oriental Hotel’e ortak olacak.

2014 yılında 650 milyon euro yatırımla açılmıştı

Uzakdoğu kökenli lüks otel zinciri Mandarin Oriental’ın Türkiye’deki ilk oteli Mandarin Oriental, 2014 yılında Bodrum'da açıldı. 650 milyon Euro yatırımla Astaş Holding tarafından hayata geçirilen proje, Bodrum, Göltürkbükü Cennet Koyu’nda 600 dönüm arazi üzerinde yer alıyor. Dünyaca ünlü İtalyan mimar Antonio Cittero tarafından tasarlanan projede Rezidence at Mandarin Orientel adıyla lüks villalarda yer alırken bu villalardan aralarında Cem Yılmaz’ın de bulunduğu birçok ünlü mülk aldı.

Azerbaycan'ın en güçlü ailesi

Paşayev Ailesi, Azerbaycan’ın en güçlü ailesi olarak biliniyor. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in eşi ve Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mihriman Aliyeva da Paşayev ailesinin bir üyesi. Türkiye ile Azerbaycan arasında ekonomik ilişkiler giderek güçleniyor. İki ülke, tek millet mottosu daha anlamlı hale geliyor. Özellikle karşılıklı ekonomik ilişkiler arttıkça. Azerbaycan’ın yanı sıra Gürcistan’da faaliyet gösteren Pasha Bank, 2013 yılında Türkiye’ye geldi. 2021 Aralık ayı itibarıyla 15.5 milyar Manat yani 9.5 milyar dolar varlığı bulunan Pasha Holding, Azerbaycan bankacılık sektörünün yüzde 33’ünü tek başına yönetiyor. 2020 yılında 9 bin 500, 2021 yılında da 16 bin 500 çalışanı bulunan grup, Türkiye’de yatırım bankacılığı dışında bir de turizm alanında faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin en önemli enerji şirketlerinden Turcas’ın patronu Aksoy ve İpekçi ailesinden On-cue Turizm adlı şirketini satın almıştı. Şu anda 928 milyon TL’lik dev bir sermayeye sahip olan şirketin adı da PD Turizm ve Gayrimenkul Anonim Şirketi olarak değişti. PD Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı Pasha Holding Türkiye Yöneticisi Vugar Mustafayev ve Pasha Bank Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Cenk Eynehan.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha