Maçka'da 200 dolarlık oda New York'ta 1000 dolar

Maçka'da 200 dolarlık oda New York'ta 1000 dolar
08 Ocak 2019, 14:31
Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman Türkiye'de turizm gelirlerinin bir şekilde yükselmesi gerektiğini söyledi.

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman Türkiye'de en büyük katma değeri olan alanın turizm olduğunu ancak burada da gelir anlamında sorun olduğunu söyledi. Turizmde bu yıl rekor yılı olacak denildiğini ancak kişi başına düşen turizm gelirinin 700-800 dolar civarında olduğunu ifade eden Kutman, " Katma değeri yüksek, daha yüksek kaliteli turiste yönelmek lazım ki gelirleri bin 200-bin 500 dolara çekebilelim. Bugün Maçka'da lüks bir otelin gecelik fiyatı 200 dolar. Aynı otel New York'ta olsa geceliği bin dolar eder. Bir şekilde fiyatların yükselmesi ve daha çok tüketen, para harcanan turiste yönelinmesi gerek. Siz kendi ülkenizi düzgün tanıtır, güvenli imajını verseniz turizm çok büyük rakamlara rahatlıkla gelir" dye konuştu.

Özel sektör teşviksiz yaşamaya alışmalı

Mehmet Kutman, özel sektörde teşvike dayalı bir ürünün uzun vadede yaşamasının imkansız olduğunu söyledi. Kutman "Ne yaparsanız yapın, teşviksiz yaşamaya alışmanız lazım" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha