Lütfen talebi artırmadan fiyatı artırmayın

Lütfen talebi artırmadan fiyatı artırmayın
29 Kasım 2018, 12:56
Antalya'daki 8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nin baş konuşmacısı Jet2Holidays CEO'su Steve Heapy önemli açıklamalarda bulundu.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB)'un düzenlediği 8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi “Geleceğin Turizmi Turizmin Geleceği” mottosuyla Antalya’da başladı. Kongrenin baş konuşmacısı Jet2Holidays CEO'su Steve Heapy çarpıcı tespitler yaptı. Konuşmasının başında şirketlerinden bahseden Heapy, İngiltere’de büyük bir havayolu şirketi olduklarını 2019'da filolarında 103 uçakları olacağını söyledi. Bu yaz 13 milyon kişiyi taşıdıklarını önümüzdeki yıl 15 milyon kişi taşıyacaklarını belirten Heapy, " Yatırımlarımız devam ediyor. İngiltere’nin kuzeyinde çalışıyoruz. Türkiye’ye 9 farklı havalimanından uçuyoruz. Türkiye bizim için hızlı gelişen ülkelerden biri." diye konuştu.

Lütfen talebi artırmadan fiyatı artırmayın

Heapy, turizm fiyatlarıyla ilgili dikkat çekici tespitler yaptı. Avrupa’daki otel fiyatlarının yükseldiğini Türkiye otellerinin ise TL değer kaybetmesine rağmen akılcı davranıp fiyatlarını yükseltmediğini belirten Heapy, " Burada talep oranını iyi ayarlamak lazım. Kimi artışlar haklıydı. Çünkü oteller para harcıyorlar. İspanya’da otelcilerin bir kısmı otellerine yatırım yaparken bir kısmı da kazandıkları ile yatlar ve Ferrariler aldılar. Bunların etkilerini önümüzdeki yıllarda daha iyi göreceğiz. Fiyat artışları dengeli olmalı. Çok fazla olursa Türkiye pahalı hale gelebilir. Pahalı olmamalı buna özellikle dikkat etmeliyiz. Batı akdeniz’deki oteller fiyatlarını düşürüyorlar. Eğer Türkiye fiyatlarını hızlı artırır ve İspanya fiyatları düşürürse talep yine kayabilir. İnsanlar fiyattan ziyade ürün olarak seçiyorlar. Çok fazla artış olursa seçmeyebilirler." diye konuştu. Türkiye’deki otel kalitesinin ve müşteri memnuniyetinin iyi seviyede olduğunu söyleyen Steve Heapy, " Lütfen talebi artırmadan fiyatları artırmayın" dedi.

Birinin kazandığı dönemde diğeri kazanamıyor

İspanya ile Türkiye’nin turizm hareketlerini kıyaslayan Heapy, " Birinin kazandığı dönemde diğeri kazanamıyor" dedi. İspanya’daki otelcilerin de her şey dahil çalıştığını ve otellerine yatırım yaptıklarını anlatan Steve Heapy, " İspanya ve Portekiz'deki hizmet Antalya kalitesinde değil fakat onlar da öğreniyorlar. Türkiye’deki kaliteyi görünce onlar da kalitelerini artırıyor" diye konuştu. Daha dengeli bir model kurulması gerektiğini söyleyen Steve Heapy, " Siz de biz de kazanmalıyız, pazara biz de yatırım yapıyoruz" dedi. Heapy, Türkiye ile Rusya arasında sürdürülebilir bir bağın kurulması ve planlanabilir, bir modele ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Türkiye'de uçtuğumuz 4 noktaya da kapasiteyi artıracağız

Jet2 Holidays’ın Türkiye’ye yatırım yapmak istediğini nalatan Steve Heapy, yeni hat açmanın maliyetlerinin yüksek olduğunu belirterek, " Biz Türkiye’ye inanıyoruz. Başarılı olacağız" dedi. Dalaman'a uçtuklarını, Bodrum ve İzmir’e de uçuş başlattıklarını anlatan Heapy, 2019’da İzmir’e 8 uçuşla başladıklarını satışlardan memnun olduklarını ve kapasiteyi 2020'de artırmayı planladıklarını söyledi. Heapy, Türkiye’de uçtukları 4 noktaya 2020’de kapasiteyi artıracaklarını söyledi. Türkiye’nin terörün bir merkezi olmadığı ve dünyanın her yerinde olduğunu insanların öğrendiğini ifade eden Heapy " Bu Türkiye açısından olumlu oldu. İngiltere'de benim yaşadığım şehirde de terör saldırıları oldu. Türkiye hükümeti hızlı hareket ediyor ve net kararlar veriyor. Bu tavrı uçuşları geri getirdi. Türkiye hükümetine turizm endüstrisini desteklediği için özellikle teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Antalya'ya kış seferlerini artıracağız

Antalya’ya kış seferlerini arıtıracaklarını söyleyen Steve Heapy, İngiltere’de ekonominin başarılı olması halinde İngiltere’nin Türkiye için çok iyi bir pazar olmaya devam edeceğini söyledi. Türkiye'nin kapasitesinin büyük olduğunun bilindiğini ifade eden Heapy, " Biz de sorumluluk alacağız ve uçuşlarımızı artıracağız. Biz şu anda çok para kazanmayı beklemiyoruz. Türkiye hala çok uygun bir ülke." diye konuştu.

Antalya'da turistleri otelden çıkaracak alanlara yoğunlaşın

Pazarlama çalışmalarına devam edilmesi gerektiğini söyleyen Steve Heapy, Türkiye’ye gelenlerin bir daha gelmesi için sürekli çalışma yapılması gerektiğini söyledi. İngiltere soğuk ve nemli olduğunu Antalya’nın ikliminin ise çok iyi belirten Heapy, " İnsanlar İngiltere gibi kötü hava şartlarının olduğu yerlerden kaçıyor. Bizde hava kötüyse insanlar tatile çıkıyor." dedi. Antalya’ya gelen turistlerin dışarı çıkmadığını anlatan Steve Heapy, bölgede çok önemli tarihi eserlerin olduğu ve bunların harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi. İngiltere'nin Türkiye için çok büyük bir pazar olduğunu belirten Steve Heapy, "Antalya’ya da kış aylarında da bisiklet, golf gibi farklı ürünler geliştirerek İngiltere pazarını değerlendirebilirsiniz" dedi. Otelde iyi imkanlar olmasına rağmen insanların farklı deneyimler istediğini söyleyen Steve Heapy, " Bunun için golf iyi bir ürün olabilir" dedi.

İngilizler tatil için artık daha az para harcıyor

İngiltere’de insanların gelirlerinde de düşüş olduğunu anlatan Steve Heapy, faiz oranları düşük olduğu için insanların çok fazla kredi kullandığını ve İngilizler’in tatil için artık daha az para harcadığını söyledi. İngiltere’de vergilerin yükselmesinin de tatil harcamalarının azalmasına neden olduğunu söyledi.

Her zaman yarım milyar dolar nakitimiz bulunur

Avrupa’nın en düşük maliyetli havyolu şirketi seçildiklerini havalimanı işletmeciliğinde ise dünyada en iyi yedinci havalimanı seçildiklerini belirten Heapy, güçlü bir mali yapıya sahip olduklarını anlattı. Gelirlerinin devamlı arttığından bahseden Heapy, her zaman yarım milyar dolar nakitte bulunduklarını ve ödemelerini düzenli yaptıklarını anlattı. Heapy, mali açıdan çok güçlü ve sorumlu hareket ettiklerini de ifade etti. Yakıt maliyetlerine de değinen Steve Heapy, gelecekte uzun uçuşlarda maliyetlerin artabileceğini söyledi.Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha