Lütfen artık biraz samimiyet, biraz tutarlılık…

Tayfun Döşkaya
Tayfun Döşkaya TD Hospitality Consulting
15 Mayıs 2021, 13:45

Manchester City ile Chelsea arasında 29 Mayıs'ta oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul'dan alınması, Formula Türkiye Grand Prix'sin takvimden çıkarılması ve İngiltere'nin Türkiye'yi kırmızı listeye alması yaz sezonu öncesi hiç hayra alamet değil.

Nüfus faktörüne göre vaka sayısında, dünyada ilk üçün içerisinde yer aldığımız bir dönemde birçok iletişim kazası yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz.

Bir süre önce Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, düzenledikleri ortak basın toplantısında “Turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız.” açıklaması sosyal medyadan büyük tepki topladı.

Tüm bunlar hiç yaşanmamış gibi Kültür ve Turizm Bakanlığının sosyal medyada Türkiye tanıtım sayfası olan "Go Türkiye" hesabından paylaşılan skandal reklam filmi, turizm çalışanlarının "Keyfini çıkarın, aşılandım" yazan maske takmaları ülke gündemine oturdu ve gelen sert tepkiler üzerine skandal reklam filmi yayından kaldırıldı.

Skandal reklam filmini Türkiye’nin ünlü ve pahalı reklam ajansı olan Alametifarika çekmiş, ünlü bir reklam ajansının böyle bir skandala imza atması herhalde akıl tutulması olarak yorumlanır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamasından da anlaşıldığı üzere bu tanıtım kampanyasının sloganın aşı olduğunu anlıyoruz.

Gelişmiş ülkeler her zaman önce kendi vatandaşlarının sağlığını garanti altına alır ve bunun vurgusunu yapar. Bir ülke kendi vatandaşını bu kadar değersizleştirir mi? Bu nasıl bir iş bilmezlik.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan söz konusu skandal reklam filmi ile ilgili; nasıl yayınlandığı ya da neden silindiğine ilişkin bir açıklama şu ana kadar yapılmış değil.

Yaz sezonu öncesi potansiyel ülkelere güven verme adına yapılan 17 günlük tam kapanma süreci birçok tutarsızlık ve çelişkilerin yaşandığı bir dönem oldu.

Hizmetler sektörü çalışanları evde ekonomik sıkıntılar içerisinde boğuşurken, üretim sektörlerinde çalışanlar her gün salgının tedirginliğini işyerinde ve toplu taşıma araçlarında yaşamakta. Yaşadıklarınızı nasıl tanımlarsanız tanımlayın eksik kalır, çünkü hayata hangi pencereden bakarsanız bakın, son yıllarda hayat şartları çok zor. 2020 yılında okula başlayan çocuklarımız doğru dürüst okul yüzü görmeden üçüncü sınıfta olacaklar.

Kapanması ayrı bir dert açılması başka bir dert olan memleketimde 17 Mayıs Pazartesi günü neye uyanacağımız şu an tam olarak belli değil.

Sektöre dönecek olursak; turizm yatırımcıları ve işletmecilerine finansman kuruluşları kapılarını kapatmış durumda, devletin kredi ve teşvik yerine artık hibe desteği vermesi gerekir. Sektörün halihazırda yaklaşık 15 milyar dolarlık borç yükü bulunmaktadır. Geçen yıla ait ödenmesi gereken kredi ve finans kuruluşlarına olan borçlar bu yıla ertelenmiş ancak bu yılda ödeme imkanı pek görünmemektedir.

Özet olarak, ekonomimizin yüzde 60’ından fazlasını oluşturan ve istihdamda kritik rol oynayan turizm ve hizmetler sektörüne daha kapsayıcı destek verilmesi gerekmektedir. Sanatçılar, sinema, tiyatro ve eğlence sektörünün zorda olan emekçilerine yerel yönetimler ve merkezi hükümet tarafından sahip çıkılmalı.

Aşılamanın ülkemizde ve dünyada hızlanması insanların sağlığı ve ekonomik faaliyetlerin yeniden normal sürece dönmesi için hayati önem taşıyor. Tek çare herkes için aşı.

İyi Bayramlar!

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha