Lufthansa 22 bin çalışanı işten çıkarıyor

Lufthansa 22 bin çalışanı işten çıkarıyor
11 Haziran 2020, 22:15
Lutfhansa koronavirüs salgınının hava ulaşım taleplerini olumsuz etkilemesi pazarın daralmasını gerekçe göstererek 22 bin çalışanının işten çıkartılabileceğini duyurdu.

Sendika temsilcileri ile görüşen Lufthansa yöneticileri talepte normalleşme sürecine dönüşün birkaç sene sürebileceğini ifade ederken yeniden yapılanmanın kaçınılmaz olduğunu vurguladılar. Personel giderlerinin kısılmadığı taktirde krizden çıkmanın çok zor olacağı düşüncesi hakim.

135 bin çalışanı, toplamda 763 uçağı olan Lufthansa'nın filodaki 100 uçağının yerde kalması kadrolu 22 bin kişinin işini tehlikeye sokuyor. Yöneticilerin açıklamaları hayata geçerse kadronun yüzde 16 olarak daralabileceği görülüyor.

Almanya'da havacılık sektöründe işsizliğin önüne geçebilmek için ek destek paketleri veya tıpkı Türkiye'de olduğu gibi kısa çalışma ödeneğinin devreye alınması da konuşuluyor.

Öte yandan Almanya'da sendikalar bu yapılan açıklamalara karşı tepkili. Pilot maaşlarının yüzde 40 civarında azaltılması sendika tarafında makul karşılanırken düşük maaşı olan personelin işten çıkarılmasına ise karşı çıkıyor. Bilindiği üzere Lufthansa 1 Haziran'da devletin hazırladığı 9 milyar dolarlık destek paketini kabul etmişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha