Lomidze: Rusların tatillerinde durum tersine döndü

Lomidze: Rusların tatillerinde durum tersine döndü
21 Ekim 2021, 10:55
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze Rusların tatil taleplerinde değişim yaşandığını söyledi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, ülkede iç turizme olan taleplerde düşüş gözlemlendiğini belirtirken, öte yandan yurt dışı destinasyonlarına olan ilgide artış gözlemlendiğini açıkladı.

Covid kısıtlamaları Rusya içinde tatil talebini aşağıya çekiyor

Yerli tur paketlerine ilginin azaldığına işaret eden Lomidze, “Mevsimin de sebep olduğu iç turizmdeki talep düşüşlerine aynı zamanda Rusya’da, yeni açıklanan bölgesel COVID-19 kısıtlamaları da iç turizm taleplerini aşağı çekiyor” diye konuştu.

Coronadan çıkamadıkları yurtdışı tatilleri şimdi Rusya'dan daha güvenli hale geldi

Rus yerli turistleri için son zamanlarda ülke içindeki epidemiyolojik kısıtlamaların yabancı ülkelerdeki kısıtlamalardan daha çok sıkılaştığını vurgulayan ATOR Başkanı, “Durum tersine döndü. Yurtdışı destinasyonlarına olan taleplerde artış görüyoruz. Paradoksal olarak turistlerimiz için yurtdışındaki tatillerinin, birçok Rus bölgesinde uygulanan kısıtlamalara kıyasla daha rahat olduğu ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Rus tatil bölgelerindeki QR kodu uygulaması da talebi düşürüyor

Lomidze, Rusya’nın bölgelerinde QR kodu uygulamalarının yaz mevsiminde olduğu gibi bu sefer de iç turizm talebindeki düşüşü destekleyeceğini ifade ederken, böylece pek çok vatandaşın bu tür kısıtlayıcı tedbirler nedeniyle yurt içi tatillerini erteleyeceğini tahmin ettiklerini açıkladı.

Birçok seyahat operatörünün ülke genelinde kısıtlayıcı önlemleri tek bir format haline getirmek için yetkililere önerilerde bulunduğunu da aktaran Lomidze, bu şekilde tatilcileri hangi önlemlerin yürürlükte olduğu konusunda daha etkili bir şekilde bilgilendirmenin mümkün olacağını söyledi.

Rusların yeni yılda tercihi Türkiye, Mısır ve BAE olacak

Rusya’daki tur operatörleri, yaz sezonunu kapatan ülkede Rusların yeni yıl tatilleri için Türkiye, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) seçeceğini tahmin ediyor.

Türkiye ve Mısır’la birlikte egzotik tatil destinasyonları için kış turları satışlarının Kasım – Aralık ayına yaklaştıkça artacağını bildiren Rusya’nın en büyük tur operatörlerinden Intourist yetkilileri, turistler için coronavirüs kısıtlamalarının olmadığı bu yönlerde yılbaşı tatil turlarına yönelik taleplerin aktif bir şekilde yükseldiğini açıkladı.

Level.Travel seyahat acentesi tarafından yapılan açıklamada, iç turizmde yılbaşı tatili seçenekleri arasında Soçi’nin lider olduğu belirtilirken, yeni yıl turlarında iki kişilik yemek hariç 7 gecelik konaklama ortalama maliyetlerinin 28 bin rubleye ulaştığı da aktarıldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha