Lobiler aydınlık kalsın; hem tasarruf edin hem de müşteri kaçırmayın

Lobiler aydınlık kalsın; hem tasarruf edin hem de müşteri kaçırmayın
04 Haziran 2019, 10:29
Lobisinde kullandığı Toshiba markalı led ampullere tam not veren Grand Ant Hotel'in sahibi Tarkan Akyüz, “İki yıldır otelimin lobisinde 100’den fazla Toshiba led kullanıyorum, henüz bir tanesi bile bozulmadı” dedi.

Otellerin vitrini konumundaki lobiler, ışıklandırmada en fazla dikkat edilmesi gereken alanların başında geliyor. İyi ışıklandırılmış lobiler müşterilerden olumlu not alıyor. Ancak elektrik fiyatlarının artmasıyla birlikte enerji maliyetlerinin yükselmesi, otelleri tasarruflu led ampullere yöneltiyor.

Uzun ömürlü olduğu için daha ekonomik hale geliyor

Daha önce Laleli’deki Grand Ant Hotel'in lobisini tasarruflu ampuller ile aydınlattığını anlatan otel sahibi Tarkan Akyüz, iki yıl önce tümünü Toshiba led ampullerle değiştirdiğini söyledi.

Kullandığı ampullerin piyasadaki benzeri led ampullerden bir miktar daha pahalı olduğunun altını çizen Tarkan Akyüz, fakat uzun ömürlü oluşları nedeniyle ekonomik açıdan daha avantajlı hale geldiğini söyledi.

Otelinde daha önce farklı markalı led ampuller kullandığına değinen Tarkan Akyüz, “Piyasadan fiyatına bakarak aldığımız led ampuller ortalama 6 ay gidiyordu. Bu sorundan kurtulmak için, Toshiba ampulü aldık. 2 yıldır kullanıyorum, henüz bir tanesi bile bozulmadı” dedi.

“Ampul değiştirme derdi bitti; yüzde 30 tasarruf sağladım”

Otelinin lobisindeki değişim için harcadığı miktarı, iki ayda enerji tasarrufuyla geri kazandığını söyleyen Tarkan Akyüz, “Toshiba’ya geçtikten sonra ampul değişimi bitti. Ayrıca bütün oteli led ampule döndürdükten sonra elektrik faturamda da net yüzde 30 düşüş yaşandı” diye konuştu.

“Işıkları gece de söndürmüyorum, aydınlık lobi müşteri çeker”

Otelinin lobisini 100 civarında led ampulle aydınlattığını belirten Tarkan Akyüz, ampullerin tamamını yaktığı zaman bile lobideki günlük enerji sarfiyatının 10 lira civarında gerçekleştiğini söyledi.

Otelin lobisini 24 saat aydınlık tuttuğunu anlatan Tarkan Akyüz, “Müşteriyi çeken ışıktır. Personelime “Lambaları gece bile söndürmeyin. Lobimiz aydınlık, ışıl ışıl olsun’ diyorum. Gece aydınlatmayı kapattığımızda 6 saatte yapacağımız tasarruf 2-3 lira. Lobinin karanlık olması nedeniyle kaçıracağım kapı müşterisiyle kıyaslandığında, üzerinde bile durulmayacak bir rakam. Otel lobilerinin aydınlık olması lazım, çünkü münferit kapı müşterisi karanlık lobisi karanlık olan bir otele girmez” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha