Levent Kömür: Turizmin gelişimi için marka hikayeleri oluşturmalıyız

Levent Kömür: Turizmin gelişimi için marka hikayeleri oluşturmalıyız
sayfayı yazdır, turizm ajansı
15 Şubat 2017, 15:01
MEY İçki Satış Direktörü Levent Kömür, Turizmde Çıkış Yolu Çalıştayı’nda yiyecek içecek ve turizm sektörü temsilcilerine önerilerde bulundu.

MEY İçki Satış Direktörü Levent Kömür, Turizmde Çıkış Yolu Çalıştayı’nda yiyecek içecek ve turizm sektörü temsilcilerine önerilerde bulundu.

"Krizde fırsat nerede yaratılır diye bakmalıyız"

“Her gün bir krizi yönetmiyorsanız; çalışmıyorsunuz demektir. Fiyatla reaksiyon göstermek kısa vadeli bir karardır” diyerek sözlerine başlayan Kömür; “insanlar krizde fırsat nerede diye bakmalı. Bir yangın bir şehrin fırsatı olabilir. Normalde değiştirmeyeceğimiz çözmeyeceğimiz problemler krizler sayesinde çözülebilir.” dedi.

Levent Kömür, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “hatalardan ders almak lazım. Her gün kriz yöneten hata da yapar. Önemli olan hataları kabul etmektir. Sorunu doğru teşhis etmek; ehil insanlarla çalışmak lazım… Hayatında iki üç kez turistik gezi yapmış insanların fikir beyan etmemesi lazım. Araştırmak lazım. Araştırmanın ipini tutmak lazım ve gerçekten rakamlarla konuşmak lazım…”

"Hikayesi olanın turisti olur"

Pazarlama ve tanıtım alanında hikaye oluşturmanın önemine dikkat çeken Levent Kömür; “hikayesi olanın turisti olur. Bu hikayeyi her şeyin başına koyabilirsiniz. Buna kafa yormamız lazım. Hikaye pazarlamada çok önemli.” dedi.

Levent Kömür, pazarlama alanında hikaye oluşturmanın önemini verdiği şu örnekle belirtti: “İnsanlara kahvesi ile meşhur olan ülkeleri say dediğinizde birkaç ülke sayar. Fakat kahve markası say dediğimizde İtalyan markası Lavazza söylenir. Ama kahvesiyle tanınan ülke olarak İtalya akla gelmez. Kolombiya gelir… Etiyopya gelir… Google çeviriye yazdığınızda direkt başka dillere çevrilen kelimelerden pazarlama malzemesi olmaz. Biraz daha açık olayım: Örneğin 'deniz'i değil, Ölüdeniz'i, Patara'yı pazarlamalıyız. Çünkü 'deniz'i pazarlarsanız, biri gelir aynı şeyi daha güzel bir hikaye ile daha ucuza pazarlar, size yerle bir eder.”

"Cep telefonu olan herkes artık bir turizm acentesine sahip"

Kitle turizmi döneminin sona erdiğini belirten Kömür sözlerini şu cümlelerle tamamladı: “Kitle turizmi öldü. Bu benim kanaatim. Zaman değişti. Başka fikirde olanlar da olabilir. Cep telefonu olan herkes artık bir turizm acentesine sahiptir. Teknolojiyi çok iyi yönetmeliyiz. Bu değişimin farkında olup; en iyi yerde pozisyon almamız lazım. Panik yok araştırma var; deniz kum yok kültür var; kriz yok fırsat var. Kitle yok birey var; emtia yok marka var...”

Yorumlar