Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel'den 'Her şey dahil' çağrısı!

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel'den 'Her şey dahil' çağrısı!
25 Nisan 2020, 23:42
Türkiye’de turizmin ilk başladığı yer olan Kuşadası'nda yerel yönetim ve turizm paydaşları, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a çağrıda bulundu.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ve sektör temsilcileri, dünyada turizm alanında beklenen değişime ülkemizin ayak uyduramaması halinde yaşanan sağlık felaketinin Türkiye açısından turizmde ciddi bir ekonomik krize dönüşeceğine dikkat çekti.

Her şey dahil sisteminden vazgeçilmeli

Salgın hastalık nedeniyle turizm sektöründe yaşanan krizin fırsata çevrilebileceğini ifade eden Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, "Bu olumsuz süreci, turizm anlayışımızın artık değişmesi için olanak olarak görüyoruz. Yıllardır 'Her Şey Dahil' sisteminin ülkemiz turizmine verdiği zarar ortada. Sistem, sektörde kapanmayan yaralar açtı. Geçmiş yıllarda kentimize gelen yerli ve yabancı turistleri görmeden günü siftahsız kapatan esnafımız için artık bu anlayışın sürdürülebilir bir yöntem olmadığı ortada. Çünkü turist ülkemize geldiğinde tatil süresini otelinden dışarı çıkmadan tamamlayıp geldiği yere geri dönüyor. Avrupa bile artık 'Her Şey Dahil' uygulamasından vazgeçti. Gelirin eşit paylaşılmasına müsade etmeyen bu acımasız sisteme Türkiye'de de son verilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın harekete geçmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Çiçek: Kademeli olarak kaldırılabilir

Turistik ilçelerdeki otellerde bu uygulamanın kademeli olarak kaldırılabileceğini belirten Kuşadası Belediyesi Turizm Komisyonu Başkanı Fahrettin Çiçek, "Bugün birçok otelin mutfak ve restoran kısmı zaten bu sisteme uygun değil. Bu bağlamda önce bu işletmelerden başlayarak uygulamaya son verilebilir. Böylece kente gelen yerli ve yabancı turistin bir kısmı şehir merkezine inerek hem yemeğini yer hem de alış verişini yapar. Bu da esnafa önemli bir gelir kalemi yaratır" dedi.

Yorumlar
selahattin karadeniz
27 Nisan 2020, Pazartesi 08:33
Herşey dahil satış sisteminin, bu güzel ülkemizin bünyesine uygun bir pansiyon satış sistemi olmadığını, kademeli olarak bu satış sisteminden çıkılması konusunda, sayın başkan' a katılıyorum. Bu güzel Türkiyemiz'e, pazar ülkelerin üst gelir seviyesi zengin turistlerin getirilmesi gereken, yani hedef kitlelerin tatil destinasyonu olması gereken, gerçek bir turizm cenneti olduğu, çünkü ülkemizin Dünya turizm konjonktüründe ki, turizm girdilerinden nasibini alması gereken önemli ülkelerden biri ve hatta turizm çeşitliliği yönünden en önemlisi olduğunu, yeter ki, sahip olduğumuz kaliteli turizm tesislerimizi, doğal ve ekolojik zenginliklerimizi çok iyi pazarlayıp, paniklemeden turizm'in ekonomik getirileri ruhuna uygun olarak satışlarını, yapabilmemizi ve bu güzel ülkemiz'in, bir tatil ülkesi olma özelliğini, hiç bir zaman kaybetmeyeceğini, bilelim.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha