Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy: İnanılmaz bir sonuç geldi Japonya'dan

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy: İnanılmaz bir sonuç geldi Japonya'dan
27 Mayıs 2019, 22:27
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu yıl yurt dışında yürütülen çalışmalardan olumlu dönüşler olduğunu söyledi.

Bu yıl 14'üncü kez düzenlenen Europa-Orient/Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi, 2019'un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesi dolayısıyla güzergâhına tarihin sıfır noktasını da dâhil etti. Ralli ekiplerinin Göbeklitepe programı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleşti. Ersoy, burada gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye genelinde bazı noktalarda reklam ağırlıklı tanıtımlar yaptıklarını bazı noktalarda reklamı tamamen çekip, kültür ve sanat ağırlıklı tanıtım yaptıklarını ifade etti.

Japonlar açık ara birinci oldu

Bunun en güzel uygulamasını bu yıl Japonya'da yaptıklarını belirten Ersoy şöyle konuştu:" Japonya'da '2019 Türk Kültür Yılı.' Bu bağlamda Japonya'da bilinçli bir şekilde tanıtımları çekip, oraya 'gezen Topkapı Sergisi'ni gönderdik. Birçok kültürel etkinliği de oraya taşıyoruz. Sonuçlarını da yavaş yavaş alıyoruz. İnanılmaz bir sonuç geldi Japonya'dan. Bu yıl Türkiye'yi en çok arayan ülkeler listesinde Japonlar açık ara birinci oldu. Hiçbir şekilde reklam yapmadık, tamamen kültür sanat faaliyetlerimizle içeriye girdik ve inanılmaz bir sonuç aldık. Demek ki tespit ettiğimiz, öngördüğümüz, ülkelerin kültür ve sanatla tanıtılmasının gerçekten etkili bir silah olduğunu Japonya örneği çok net bir şekilde gösterdi."

Çok yoğun tanıtım yaptığımız ülkelerden ciddi artış var

Özellikle Ocak ayından itibaren sırasıyla Almanya, Rusya, İngiltere'de televizyon, dergi ve dijital ortamda çok yoğun tanıtım yaptıklarını belirten Ersoy, " İlginçtir Nisan ayı verilerini de inceledim, yüzde 24 kişi sayısında artış var. Birinci artış yapan ülke yüzde 48 ile Almanya, ikincisi yüzde 34 ile Rusya, üçüncüsü yüzde 31 ile İngiltere. Bunlar Ocak ayından itibaren çok yoğun tanıtım yaptığımız ülkeler. Demek ki tanıtım etkili oluyor.” diye konuştu.

Bakan Ersoy Şanlıurfa’da ralli ekibini 11 Nisan Spor Salonu yanındaki kamp alanında ziyaret ederek yarışacak arabalardan birisinin sürücü kolduğuna oturdu.

Artık Türkiye'yi reklam ağırlıklı tanıtmak istemiyoruz

Türkiye'yi bundan sonra reklam ağırlıklı tanıtmak istemediklerini belirten Ersoy, " Bu tür organizasyonlarla ve çeşitli grupların farklı yaşam tarzlarıyla algıları değiştirmek istiyoruz. Göbeklitepe tarihin başlangıç noktası. Bu özelliğiyle bundan sonraki yıllarda da Göbeklitepe odaklı tanıtımlar yapacağız. Göbeklitepe Türkiye'nin tanıtım yüzlerinden biri olacak. Bunda da en önemli etken tarihin sıfır noktası olması. Tabii tanıtımı keyifli, eğlenceli organizasyonlarla yaptığınız zaman etkisi de çok büyük oluyor. Özellikle bu yıldan itibaren biz artık Türkiye'yi deniz, kum, güneş olarak tanıtmayacağız. Konaklama dışında gastronomiyi de vurgulayarak, tarihi ve kültürel yapıları da vurgulayarak tanıtacağız. Gastronomi bundan sonra tanıtımlarda öncelik tanıyacağımız noktalardan biri olacak. Hedeflediğimiz 70 milyar dolarlık 2023 gelir hedefine erişmek istiyorsak, mutlaka gastronomi gelirlerini de arttırmamız gerekiyor. Bu bağlamda da ciddi çalışmalar yapacağız. Amacımız, 2023'e geldiğimizde 70 milyar dolarlık turizm gelirini Türkiye'ye kazandırmış olmak." diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha