Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy: Gizli misafir geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy: Gizli misafir geliyor
25 Haziran 2020, 08:55
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yoğun havaalanlarında 1 Temmuz'a, diğerlerinde 15 Temmuz'a kadar Kovid-19 test merkezlerinin açılacağını bildirdi.

Bakan Ersoy, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Koronavirüste normalleşme sürecinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yürüttükleri diplomasi trafiği hakkında bilgi veren Bakan Ersoy, hazırladıkları eylem planı kapsamında çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Otellerin tekrar hizmete girebilmesi için belli kriterler oluşturduklarını anımsatan Bakan Ersoy, özellikle Türkiye'ye en çok misafir gönderen 100 ülkeye turizm bölgelerindeki sağlık alt yapısının detaylarını da içeren bir dosya hazırladıklarını ve muhataplarına gönderdiklerini belirtti.

Söz konusu ülkelerin Büyükelçilerini belirli gruplar halinde Bakanlıkta ağırladıklarını aktaran Bakan Ersoy, "Mektubun detayları konusunda bilgilendirdim. Aynı zamanda bize en çok turist veren ülkelerin bakanları ile telefon diplomasisi başlattık. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'ndan da rica ettim, sağ olsun onlar da destek veriyor. Orada trafiğin açılmasına dışişleri bakanları karar verdiği için onlar da kendi muhataplarıyla görüşmeler başlattılar." dedi.

Yoğun bir diploması başlattıklarını anlatan Bakan Ersoy, yaşanan diplomasinin son aşamasını da bu hafta sonu Antalya'da gerçekleştirdiklerine değinerek, 1 Haziran itibarıyla sertifikasyon programını hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Otellerin aşamalı bir şekilde sertifikasyonunun başladığına işaret eden Bakan Ersoy, bu aşamada Türkiye'ye en çok yolcu veren 60 ülkenin Büyükelçisini ve bu ülkelerin Türkiye'deki yerleşik basın mensuplarını da Antalya'ya davet ettiklerini anımsattı.

Misafirlerin havalimanlarını da gözleme imkânı bulduğunu söyleyen Bakan Ersoy, "Cumartesiden itibaren yoğun bir şekilde kendi ülkelerinde de yayın yapıyorlar. Gezdiler, sorular sordular, açık olan otelleri gördüler, hem videosunu çektiler hem oradaki misafirlerle sohbet etme şansları oldu, şehrin içinde bazı noktaları gezip görme şansları oldu. En son kültür kısmını da Aspendos'ta yaptığımız bir organizasyonu da göstererek ülkelerine ve şehirlerine geri döndüler." dedi.

"Gizli Misafir Geliyor"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Büyükelçilerin sertifikasyon sisteminin beklentilerin çok üstünde olduğunu, hatta bazı Büyükelçilerin de kendi ülkelerine bu tarz bir sertifikasyon programının gerekli olduğunu söylediğini aktardı.

Sertifikasyon programı detaylarını da anlatan Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

"Sertifika programı, periyodik denetlemeyi içeriyor. Bizim, 'gizli misafir' dediğimiz bir denetim programımız daha var, habersiz misafir gibi. Denetçi geliyor, otele rezervasyon yaptırıyor, sizin bütün denetimlerinizi yapıyor. Göstermelik, 'hazırlığımı yapayım denetçi gittikten sonra ben eski tas eski hamam öyle bir şansınız yok. Gizli misafir geliyor, denetiminizi yapıyor, raporunuzu tutuyor ve gidiyor. Bir de şeffaflık konusu daha var. Şeffaflığı da nasıl sağlıyoruz? Bu sertifikasyon logoları tesislerin görünen yerlerine asılıyor. Logonun üstünde sertifikasyonu hangi firma tarafından yapıldığı ki özellikle bunlar uluslararası firmalar. En az 5 ülkede organize olması lazım. Logoların üstünde de bir karekod var, okuttuğunuz zaman tesisin denetim raporlarıyla ile ilgili linki atıyor size."

“Büyükelçiler Sistemle İlgili Raporlamalarını Yaptılar"

Sertifikalı tesislerin pandemi konusunda ve hijyen konusunda en disiplinli çalışan, en güvenilir tesisler olduğuna dikkati çeken Bakan Ersoy, "Bakanlık olarak da tur operatörlerine, 'mümkünse sadece sertifikalı tesisleri satın' diyoruz. Sertifikalı sistemler en disiplinli şekilde, en üst seviyede bu kriterleri uyguluyor ve sürekli denetim altında oldukları için programa dahil, bütün detayları gören firmalar oluyor." diye konuştu.

Almanya'dan gelecek misafirlere yönelik ekstra birkaç kriter istenildiğine işaret eden Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de her gün düzenli olarak vaka sayıları açıklanıyor. Bir Alman basın mensubu da sayılara güvenilip güvenilmeyeceğini sordu. 'İstediğin hastaneyi gez, hastanelerimiz bomboş.' dedim. Hatta birkaç tanesini gezip, 'Haklısınız' dediler. Neler hissettiklerini sorduğumda da kendilerini güvende hissettiklerini söylediler. Cumartesinden beri bütün Avrupa basını, burada gördükleri sistemi yoğun bir şekilde anlatıyorlar. Hatta Büyükelçilerle de konuştum, sistemle ilgili raporlamaları yapmışlar ülkelerine..."

Koronavirüs Süreci "Ekovirüs" Sürecine Dönüştü

Bazı ülkeler açısından koronavirüs sürecinin "ekovirüs" sürece döndüğünün altını çizen Bakan Ersoy, "Bu ülkeler de kendi sistemleri içindeki paranın yine bu ülke sınırları içinde harcanmasını kalmasını tercih ediyorlar. Bu ekonomik kriz sırasında o yüzden de paranın dışarı çıkmasını engelleyecek önlemler almaya çalışıyorlar." dedi.

Alman mahkemelerinin zorunlu 14 günlük karantina sürecini bozduğunu hatırlatan Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

"Bu karar, 'öyle şey olmaz, eşitlik ilkesine aykırı' denilerek bozuldu. Bu seferde 'Test yapıp gelsin, 48 saat içinde testini yapıp gelsin. Eğer testi de negatifse kabul ederim.' dediler. 1 Temmuz'a kadar bütün havalimanlarımızda test merkezlerimizi açıyoruz. Dün Sağlık Bakanımızla bir toplantı yaptık, 1 Temmuz'a kadar turistik havalimanlarının tamamına biz bu test merkezlerini açıyoruz. Yoğun olanların birkaç tanesini de en geç 15 Temmuz'a kadar açacağız. Esas İstanbul, Antalya, İzmir, Dalaman gibi yoğun olanları 1 Temmuz'a kadar diğerlerinde de 15 Temmuz'a kadar açıyoruz. Bir yolcu ülkesine gittiği zaman istiyorsa burada bir test yaptırıp, testin sonucunu da 15 avro gibi çok makul bir ücret yaptık. Neticesi 2 saat içinde çıkıyor. Ayrıca sağlık ocaklarına da yazı gönderiyoruz, turistler istediği zaman bu testi yaptırabilirsin diye.

Ülkemize gelişte de giriş yapan turistlerin tamamının vücut ısıları ölçülüyor 37,8 derece ve üzeriyse veya herhangi bir semptom gösteriyorsa test merkezinde test yapılacak. Aksi takdirde teste gerek yok, bu test ücretsiz."

“Ekonomik Gerekçelerle Bazı Süreçler Geciktiriliyor”

Türkiye’nin Avrupa'daki en güvenli ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, ekonomik gerekçelerle bazı süreçlerin geciktirildiğini söyledi ve “Haksız ama yapılıyor. Bizim önümüze çıkarttıkları her sorunun cevabını en doğru şekilde vererek yavaş yavaş aşıyoruz." dedi.

"Avrupa'da yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız bu yıl yakınlarını görmeye gelebilecek mi?" sorusuna Bakan Ersoy, "Bence gelebilecekler. Oluşturulan engellerin hepsini kaldırdık." yanıtını verdi.

Normal turist ile yurt dışında yerleşik bulunan Türk vatandaşlarının aynı kurallara tabi olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, ülkeye girişlerde vücut ısısı 37,8 derece ve üzeri ya da herhangi bir semptomu bulunanların teste tabi tutulduğunu, sonucu pozitif çıkanların da hastaneye sevk edildiğini söyledi.

"Olumlu ve Cazip Bir Hareketlenme Oluşturacaktır"

Kamu bankalarının tatil kredisi vermeye başlaması, tesislerde ve hava yollarındaki ücretlendirmede taksit sayısının artırılmasına ilişkin soru üzerine Bakan Ersoy, bunların olumlu ve cazip bir hareketlenme oluşturacağını düşündüğünü ifade etti.

Bakan Ersoy, temmuz ve ağustos ayları için otellerdeki doluluk beklentisi hakkında "Türkiye'de geçen sene bugün ileriye dönük yapılan rezervasyonla bu sene bugünü kıyasladığınızda geçen senenin yüzde 50 seviyelerini geçtik. Çok hızlı bir şekilde, 'V' şeklinde toparlama var. 'Şu kadar turist gelsin, şu kadar doluluk sağlansın' gibi bir hedefimiz yok. Hedefimiz, Türkiye'deki otellerin bu sezon için yüzde 50'sini açabilmek. Yani hepsini açmayı beklemek doğru olmaz ama yüzde 50'sini eğer açmayı başarırsak ki bütün çalışmamız, gayretimiz bunun üzerine, o zaman biz bu sene için bu senenin şartlarında iyi bir sonuç almış oluruz." değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 70-75 doluluk oranının yakalanabileceğini düşündüğünü aktaran Bakan Ersoy, ileriye dönük rezervasyonlardan hareketliliğin başladığını anladıklarını dile getirdi.

Turizmde 2021 beklentisine ilişkin Bakan Ersoy, Türkiye'de bu yıl tatilini yapmak isteyen turistlerin, bu rezervasyonlarını 2021'e ertelediklerini aktardı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha