Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Rusya'yla seferlerin başlayacağı tarihi açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Rusya'yla  seferlerin başlayacağı tarihi açıkladı
21 Haziran 2020, 00:44
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Rus turistlerin Türkiye'ye gelişinin ne zaman başlayabileceğine yönelik açıklamalarda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Antalya'da büyükelçiler ve uluslararası basın mensuplarının katıldığı 'Yeniden Keşfet' etkinliğinde Sputnik'in sorularını cevapladı.

Rusya'yla tarifeli seferler 15 Temmuz'da başlayacak

Bakan Ersoy, Rusya'yla tarifeli uçak seferlerinin 15 Temmuz’dan itibaren başlayacağını söyledi. Türkiye'nin Rusya'yla turizm hareketini yeniden başlatmak için gerekli hazırlıkları yaptığını ifade eden Ersoy, " Rusya'nın ister istatistiki bilgiler ister sağlıklı turizm sertifikasyon programı olsun bize yönelttikleri soruları düzenli olarak cevaplıyoruz. Türkiye, Akdeniz çanağında koronavirüse karşı alınan önlemler bazında en hazırlıklı ülke. Sertifika sisteminde hem ilk ülke, hem en iyi sertifikasyon sistemi yapmış olan ülke. Rus misafirler açısından baktığımızda da Rus turistlerin en çok ziyaret ettiği bir ülke. O yüzden 15 Temmuz’da başlayabilir diye düşünüyoruz. Tabii Rusya’nın buna hazır olması lazım, biz hazırız." diye konuştu.

Antalya en az vakanın olduğu illerden birisi

Rus turistlerin Türkiye'de en çok ziyaret ettiği Antalya'nın 11 Mart’tan bugüne kadar vaka sayısının en az olduğu illerden birisi olduğu belirten Ersoy, " Antalya’nın üç milyona yakın nüfusu var, ama toplam vaka sayısına baktığınız zaman beş yüzün altında yeni vaka sayısı. Bir günlük yeni vaka sayısına baktığımızda 45 civarında vaka sayısı var. O açıdan Türkiye’nin aslında rakamları da büyük bir turist potansiyeli ağırlamaya hazır olduğunu gösteriyor." diye konuştu.

Önümüzdeki sene telafi edeceğiz

Bakan Ersoy, bu yıl hedeflenen Rus turist sayısıyla ilgili olarak “Geçen seneki rakamları bu sene yakalamak mümkün değil, inşallah önümüzdeki sene telafi edeceğiz. Hem biz Rusları özledik, hem Ruslar bizi özledi diye düşünüyorum, hızlı bir şekilde telafi ederiz" dedi.

Oteller fiyat artırmayacak

Bakan Ersoy, koronavirüs sebebiyle otellerin fiyatlarında artış olup olmayacağını yönelik soruya şu cevabı verdi: " Koronavirüs önlemlerinden dolayı bazı maliyetler otellere geldi, ama bu fiyat artışı şeklinde yansımayacak. Bu sene otellerin hedefi fiyat arttırmak değil, operasyona tekrar başlamak, öncelikli hedefleri o. Maliyet artışlarının fiyatlara yansımayacağını görüyorum zaten şu andan itibaren. Şu an da değişiklik yok, aynı fiyatlarla devam ediyor.

Yorumlar
Senol kilinc
23 Haziran 2020, Salı 01:46
Bakanin tuzu kuru evine ekmek goturememek bilirmi acaba bos muhabbet bu tur polikacilar yuzunden akp den nefret etmeye basladim.
Yunus şan
22 Haziran 2020, Pazartesi 12:11
Mükemmel bir cumhurbaşkanı harika bir sağlık Bakanı harika içişleri Bakanı milli eğitim Bakanı hele Mevlüt baba onu hiç söylemiyorum. O bizim ülkemiz için bir velinimet.ve geldik Otel sahibi tür sahibi sadece konumu gereği bir bakan .reis seni nasıl görmüyor hiç anlamış değilim. Ne olur lütfen bırak yalvarariyor sana bizim başımıza bizi düşünen birini istiyoruz lütfen .aciz kırmızı dahi oduyemuyoruz.hiçbir turizmciye sahip olamadın.tek çaremiz Haluk Levent olmus
İsmail E.
21 Haziran 2020, Pazar 08:35
Sayın bakan bu işi yürütemediniz,o koltukta boşuna oturuyorsunuz,siz gidin kendi otellerinizi ve tur şirketinizi yönetin
İsmail E.
21 Haziran 2020, Pazar 08:33
Artık sizin söylediklerimizi inanmıyorum,6 aydır işsizim bu ay işsizlik maaşımda bitti, zaten verdiğiniz sadece 1032 TL artık o da yok,13 yıldır turizmde çalışıyorum,önce Mayıs sonu dediniz,sonra Haziran dediniz şimdi de Temmuz 15 diyorsunuz,Rus bakan çıkıp diyorki bizi kabul eden ülke yok sizde bunlara bir cevap veremiyorsunuz,siz sadece bizi kandırıyorsunuz sayın bakan
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha