Kremlin’e yakın isimden “vizeler yakında kaldırılacak” iddiası

Kremlin’e yakın isimden “vizeler yakında kaldırılacak” iddiası
14 Kasım 2017, 10:09
Erdoğan - Putin görüşmesinde, Türk vatandaşları için yeniden vizesiz rejim konusu gündem maddeleri arasında yer aldı. Kremlin’e yakınlığıyla bilinen Kommresant muhabiri Andrey Kolsenikov ise yakında vizelerin yeniden kaldırılacağını öne sürdü. İşte ayrıntılar…

Soçi’deki Erdoğan - Putin zirvesinde, Türk vatandaşları için yeniden “vizesiz rejim”e dönülmesi talepleri de bir kez daha öne çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısında, 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için tüm engellerin kaldırılması gereğine vurgu yaparken ilk olarak vize muafiyetine dönülmesi talebini dile getirdi. Başkan Putin ise bu konuda net bir açıklama yapmadı.

Ancak Soçi’deki başkanlık konutu Boçarov Ruçey’de yapılan zirveyi izleyen, Kremlin’e en yakın gazetecilerden biri olarak bilinen Kommresant muhabiri Andrey Kolsenikov, vize rejimi konusunda çok önemli kulis bilgilerini paylaştı.

“Vizesiz rejime yeniden dönülecek”

Kolesnkov, gazetesindeki zirve yazısında, “Kommersant’ın aldığı bilgiye göre Rusya ile Türkiye arasında yakında vizesiz rejime yeniden dönülecek” dedi.

Konunun Erdoğan tarafından müzakerelerde masaya getirildiğini vurgulayan Kolesnkov şöyle devam etti:

Yeşil pasaportlular ilk sırada

“Şu an Rusya’ya onlarca ve yüzlerce milyon dolar yatırım yapan büyük Türk işadamları Rusya’dan iki - üç günlük, nadiren de iki haftalık vize alabiliyor. Bu kadar kısa süreli vizeyle Moskova’da ya da daha uzakta, mesela Ural’larda bir iş yapmaya yetecek zaman bulamamalarından daha da öteye giden bir sorun var: Türk işadamları kendilerine yapılan bu muamelenin küçük düşürücü olduğunu düşünüyor. Gerçi kısa süre öncesine kadar onlara hiç vize verilmiyordu.”

Kommersant’ın Rusya kaynaklarına dayandırdığı aynı habere göre, yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize uygulaması ise “hemen” kaldırılacak.

Peskov: Çalışmalar sürüyor

Bu arada Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen görüşmede vize muafiyetinin de değerlendirildiğini belirtti.

Sputnik’in aktardığı habere göre, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov; “Vize konusu gündeme getirildi. Şöyle diyelim, Türk tarafının endişeleri dikkate alınıyor. Bu konu üzerindeki çalışmalar sürüyor” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha