Kremlin'den 'Türkiye' açıklaması!

Kremlin'den 'Türkiye' açıklaması!
31 Mayıs 2021, 16:53
Rusya, 15 Nisan-1 Haziran arasında durdurulan Türkiye charter uçuşları ile ilgili kararını, yasağın bitmesine saatler kala açıklanmazken, Kremlim'den ilk yorum geldi.

Rusya, 15 Nisan-1 Haziran arasında durdurulan Türkiye charter uçuşları ile ilgili kararını, yasağın bitmesine saatler kala açıklanmazken, Kremlim'den ilk yorum geldi.

Peskov: Konu operasyon merkezinin sorumluluğunda

Başkan Putin'in basın sözcüsü Dmitri Peskov, "Govorit Moskva" radyo istasyonuna verdiği röportajda, Türkiye'ye uçuşların yarın başlayıp başlamayacağı sorusuna karşılık verdi.

Peskov bu konuda bilgisi olup olmadığı sorulunca "Hayır, bilmiyoruz, bu konu operasyon merkezinin zorunluluğunda" yanıtı verdi.

Rusya'da koronavirüs döneminde uçuş yasakları dahil, tüm önlem ve kararların alındığı "hükümet operasyon merkezi"ne, Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova başkanlık ediyor.

12 Nisan'da Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Koronavirüsle Mücadele Merkezi’nin Türkiye ile havayolu iletişimin 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar sınırlandırılmasına karar verdiğini duyurmuştu.

Golikova, Rusya vatandaşlarının sağlığını korumanın bir öncelik olduğunu vurgulayarak, tur operatörlerine Türkiye tur satışlarına ara vermelerinin önerildiğini ifade etmişti.

Rus yetkili makamlarının tur operatörlerine Türkiye tur satışlarına ara vermelerini önerdiklerine dikkat çeken Golikova, “Tur operatörlerine, aynı dönem içinde Rusya Federasyonu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne tur ürünlerinin satışına ara vermeleri önerildi” demişti.

Golikova, Rus yetkililerin Türkiye ve Tanzanya’daki epidemiyolojik durumu yakından izleyeceklerini ve duruma göre hızlı karar alacaklarını vurgulayarak, şöyle konuşmuştu:

“Durumu yakından takip edeceğimize ve Türkiye Cumhuriyeti ile Tanzanya Cumhuriyeti'ndeki durum istikrara kavuşursa vatandaşlarımızı, bu ülkelere tur satın alabilmeleri için hızlı bir şekilde bilgilendireceğimize dikkatinizi çekmek isterim.”

Türkiye’ye uçma tarihi 1 Haziran'dan önce olan turları satın alan Rus turistlere tatil destinasyonunu değiştirmeleri önerildiğini aktaran Golikova, “1 Haziran'dan önce kalkışlı turları satın alan turistler için, tur operatörleriyle anlaşarak seyahat tarihlerini değiştirmeden tatil destinasyonunu değiştirmelerini, ya da mümkün mertebe seyahat tarihlerini daha uygun tarihe ertelemelerini öneriyoruz” diye konuşmuştu.

Golikova, “1 Haziran'dan sonraki dönem için Türkiye turları satın alan turistleri, mevcut durum hakkında hızlı bir şekilde bilgilendireceğiz. Durum iyiye giderse, vatandaşlarımızın yaptığı planları pekiştirebilmeleri için hızlı bir şekilde bilgilendireceğiz" demişti. (Turkrus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha