Kredi desteğine kaç rehber başvurdu, ne kadarı beklemede?

Kredi desteğine kaç rehber başvurdu, ne kadarı beklemede?
05 Haziran 2020, 17:17
Koronavirüse bağlı salgın sürecinde zor günler geçiren rehberlerin devletin verdiği 10.000 TL kredi desteğine ne kadarı başvurdu, ne kadarı bu krediyi alabildi? Detayları Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Tural’a sorduk.

Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı alınan ekonomik önlemler kapsamında mesleklerini geçici olarak icra edemeyen eylemli turist rehberlerine destek sağlanması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamu bankası ile KGF garantili, 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli 10.000 TL'lik kredi paketi için mutabakata varılmıştı.

Devletin rehberlere sağladığı 10.000 TL’lik uygun kredi avantajına 2 bin 500 rehberin başvurduğunu söyleyen TUREB Başkanı Suat Tural, “Başvuran yaklaşık 700-800 meslektaşımız bekleme aşamasında. Bizim için başvuru koşullarının çok daha yumuşatıldığı bir kredi desteği olarak ortaya çıktı. Başvuran meslektaşlarımızın üçte ikisi kesintisiz olarak bu krediden faydalandı. Kesinlikle red edilen rehber sayımız 10 kişiyi bulmaz. Değerlendirme sürecinin uzun sürdüğü yaklaşık üçte bir oranda bir meslektaşımız olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Turist rehberlerinin sıkıntılı bir dönem geçirdiğinin altını çizen Tural, “Yüzde 100 işsizlikle karşı karşıyayız. Pandemi süreci başladı başlayalı 3-4 aydır bu sıkıntımız da başladı. Kredi desteği açıklandığı zaman 2.500 meslektaşımız başvurmuştu. 8 bin eylemli rehber arasında demek ki üçte bir oranında başvuru oldu. Başvuranların da üçte ikisi bu krediden faydalanmış durumda” diye konuştu.

Pazartesi rehberlerin çalışma koşulları açıklanacak

Geçtiğimiz Salı günü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüştüklerini söyleyen TUREB Başkanı Suat Tural şunları dile getirdi: Sosyal medya platformlarımızdan ve web sitemizden neler görüştüğümüzü de izah ettik. Beklentimiz pazartesi günü rehberlerin çalışma koşullarının açıklanması. Yani çalışırken nelere dikkat edecekleri açıklanacak. Diğer taraftan TUREB olarak online pandemi eğitimini hayata geçiriyoruz. Bu bizim rehber bilgi sistemi alt yapımızda olacak ve meslektaşlarımız istedikleri zaman ulaşabilecekler. Konusuna hakim Bilim Kurulu üyesi bir hocamızla çalışıyor, çekimlerimizi yapıyoruz. Önümüzdeki haftadan itibaren bu programı hayata geçireceğiz. Bunların dışında istihdam desteği gündemimizdeydi. Kısa sürede İŞKUR üzerinden bir model hazırlayarak, rehberlerin turizm işletmelerinde istihdamının teşvik edilmesi yönünde girişimlerimiz oldu.

Yorumlar
volkan aslı
30 Haziran 2020, Salı 07:26
yayinlandigi tarihte basvurdum.. bugün 30 haziran.. ses seda yok krediden..
Abdullah
08 Haziran 2020, Pazartesi 04:42
Krediye son gün başvurmuştum. Bir haftaya sonuçlandı, aldım. Kriterler önemli olsa gerek. Benim evim yok mesela, ve bakmakla yükümlü olduğum da bir ailem var.
OĞUZ .B
07 Haziran 2020, Pazar 11:23
Başkan kredi açıkladığı hafta başvurdum 6 gün demeden kredimi aldım TUREB Başkanı Sayın Suat Turala çabalarından ötürü çok teşekkür ederim .Kredi olayı tamamen Bankalardaki geçmiş sicilinize bakılarak onaylanır.
Sebahat Özgür
07 Haziran 2020, Pazar 07:04
Dört ay oldu hiçbir destek yok. Ne zaman tureb taşın altına elini koyacak . Bu zorlu süreçte yüzde yüz işsiz kalan tek meslek gurubu diyebiliriz.Ama TUREBİ tebrik ediyorum çok güzel Rehberlere sahip çıktı... Hatta hazırlanın sezon acilinca rehberlere bol bol ceza kesin. Bu kurumun eylemli rehberlere tek desteği bu olmuştur malesef .....
Zafer
06 Haziran 2020, Cumartesi 10:40
Başvuru yaptık dönüş olmadı. Masal anlatıyorlar bizim turistlere anlattığımız gibi.
Erdem ARSLAN
06 Haziran 2020, Cumartesi 08:39
Aidatları iade etseniz nasıl olur? En azından kredi alan rehberlere.
Hayrettin çizar
06 Haziran 2020, Cumartesi 05:34
Krediye başvurdum hala bir haber yok 30 yıllık rehberim yazıklar olsun .
Haydar Dursun
06 Haziran 2020, Cumartesi 04:30
Millette ve devlete yapılanlar tam olarak anlatılsın bunların hiç biri topluma çıkamaz kaç tane rehber Hannutçuluk yapmayan 1 sadece 1 kişi çıkıp desin ben bulaşmadım kaç tane rehber durumda çıksın desin zor durumdayım Rehberliğin sadece Adı var nasıl olsa cevap veren yok destek destek tuturmuşlar yarın herşey yoluna girsin yevmiye hanut bahşiş gelsin paralar. bence susun sizin gibilere susmak yakışır. haydar.dursun@gmail.com
R Savas Sonat
06 Haziran 2020, Cumartesi 04:29
İnsanların aklıyla dalga geçmek Başka bı şey denemez
yusuf
06 Haziran 2020, Cumartesi 02:38
700-800 kişiye de verilmeyecek. başkan hala kredinin rehberler için verildiğini sanıyor
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha