Kovid aşısı olma zorunluluğunu kaldırıyor

Kovid aşısı olma zorunluluğunu kaldırıyor
09 Mart 2022, 12:26
5 Şubat'tan itibaren 18 yaş ve üstü bütün yetişkinler için Kovid aşısı olma zorunluluğunun yürürlüğe girdiği Avusturya'da hükümet bu uygulamayı askıya aldığını açıkladı.

Aşı zorunluluğunu onaylayan ilk AB ülkesi olan Avusturya'da uygulamaya geçilmesinden 1 ay 4 gün sonra iptal açıklaması geldi.

Sağlık Bakanı Johannes Rauch ile ve Anayasa Bakanı Karoline Edtstadler, aşı zorunluluğunu ihlal edenlerin parayla cezalandırılmasının başlamasına 6 gün kala, uygulamayı askıya aldıklarını duyurdu.

İki bakanın düzenlediği basın toplantısında, Rauch, uygulamanın halk sağlığı ve anayasa hukuku açısından yeniden gözden geçirilmesinin 3 ay içinde yapılacağını söyledi. Rauch ile Edtstadler, gözden geçirme sonucu gerekli görülürse uygulamanın geri döneceğini belirtti.'Sonbaharda yeni bir varyant çıkabilir'Sağlık Bakanı, kapıyı açık bırakmasını, "Sonbaharda sağlık sistemini tekrar baskı altına alacak yeni bir varyant çıkması ihtimali dışlanamaz" sözleriyle gerekçelendirdi.Açıklama, Avrupa'da Kovid önlemlerinin büyük ölçüde gevşetildiği dönemde geldi. AB'de çoğu ülke Avusturya'dan farklı olarak sadece belirli meslek gruplarına aşı zorunluluğu getirmişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha