Koronanın faydaları

Hüseyin Bölük
Hüseyin BölükYiyecek İçecek Direktörü / AJWA Hotels & Zeferan Restaurants
30 Mart 2020, 00:16

Aralık 2019 da Çin’in Wuhan bölgesindeki Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarında yasa dışı olarak satılan vahşi hayvanlardan kaynaklandığı tespit edilen ve şuan tüm dünyada hayatı, kelimenin tam anlamıyla felç eden ‘Koronavirüs’!

Dünyanın bir numaralı gündem maddesi olan Koronavirüs, hayvanlardan insanlara sıçrama yapabilen bir virüs türü! Hayvandan insana geçtiği zaman mutasyona uğrayan ve insanlar arasında hızla yayılabilen bu virüsün ne gibi faydaları olabilir ki?

Bu yazıma bir soru ile başlamak istiyorum müsaadenizle. Uzay ve teknoloji çağında olan insanoğlu 21. yüzyılın başlarında tıpkı bu virüs gibi mutasyona uğramadı mı peki?

Teknoloji ve iletişim geliştikçe insanı insan yapan duygulardan uzaklaşıp his yoksunu robotlara dönüşmedik mi hepimiz?

Evet, korona virüsün de faydaları vardır değerli okurlar. Sadece bakış açımızı değiştirmemiz yeterli bunun farkına varabilmek için.

Mesela;

Tanıdığımızı sandığımız aile bireylerimizi daha yakından tanıma fırsatı…

İçinde bulunduğumuz uzay ve teknoloji çağına rağmen insan olarak acziyetimizin bilincine varmamız ve maalesef yitirmeden önce anlayamadığımız sağlık, zaman ve huzur gibi kavramların ehemmiyetini idrak…

Empati kurabilme becerisi…

Hayatımızı ne kadar verimli geçirip, yarınlara ne gibi bir değer bırakacağımızı sorgulamaya başlamamız (Bunun ihtimali bile güzel be!)

İsrafın ve bilinçsiz tüketimin azaltılıp hayatın minimize edilmesi…

Tükettiklerimize bakarak üretmediklerimiz veya üretemediklerimiz için hayıflanma erdemi…

Başkalarına batan çuvaldızları duygusuzca izlerken kendimize batan iğnenin dahi acıttığının farkına varmak…

Deyip sözü turizme bağlıyorum hemen.

Bu virüsten sonra baştan beri karşı olduğum ‘Her şey Dâhil’ sisteminin ciddi yara alacağını ve insanların artık kişiye özel hizmet talep edeceklerini düşünüyorum. Böyle de olmalı zaten!

Maliyet odaklılığın öncelik olmadığı, sağlıklı koşullarda, mevsiminde ürünlerin sunulduğu, her yemeğin bir hikâyesi olduğunu bilen yiyecek içecek ekipleri ile misafirlerini hikâyenin bir parçası yapan kişiye özel gastronomi deneyimleri. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?

Uygulanabilirliği konusunda Yaşayan Mutfak akımını referans alabilirsiniz.

Bu yazımı reklam olarak algılamayın lütfen. Böyle bir kaygım yok şükür. Benim kaygım tamamen cennet ülkemin turizm kalitesi, turizm emekçileri ve emekçileri yetiştiren akademisyenlerin yeterliliği…

Tüm dünyanın bu Korona belası ile olan imtihandan gerekli dersleri çıkarıp hayatın bir an önce normale dönmesi dileklerimle…

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
HASAN AK
31 Mart 2020, Salı 11:35
Mesleğine Aşık çocuğumuz Hüseyin Bölük, Köyümün bir çocuğu olarak varlığını fark ettikten sonra seninle karşılaşmayı çok arzu ettim kısmet olmadı. Teknoloji sayesinde uzaktan, ama yakınen başarılarını, azmini ve gayretin izlemekteyim. Korona belası sizin iş alanınızı ve sizlerin işlerinide etkilediği gerçektir. İnşallah İnsanlara ve insanlığa büyük zararlar veren bu beladan kısa zamanda kurtuluruz. Başarıların beni gururlandırmaktadır. Zirveye ulaşacağına inacım tamdır. Yolunu açık olsun. Gözlerinden öpüyorum.
Zeki Kalaycı
30 Mart 2020, Pazartesi 10:49
Ustacım çok güzel özetlemişsin.Bu musibet in insanlara ders olması dileklerimle diyelim Teşekkürler
Ertuğrul Hücüptan
30 Mart 2020, Pazartesi 06:46
Hüseyin ustam, bu isabetli tespitlere katılmamak mümkün değil. Yeni dünya düzeni "Yeni Turizm Düzeni"ni de mutlaka beraberinde getirecek. Değişim her şeyde olduğu gibi burada da kaçınılmaz görünüyor. Sizin gibi öngörülü ustalarımız bunu çok iyi görüp avantaja çevirebilir. Bu zor günleri ifade eden çok güzel bir yazı olmuş, elinize, kaleminize sağlık. İşlerinizde kolaylıklar diliyorum.
Ufuk üre(Mardinli)
30 Mart 2020, Pazartesi 03:24
Dünya bunu hak etti belki ders çıkarmalıyız hatalarımızdan yaşadıklarımızdan hayatımızdan insan oğlu yaşarken hiç düşünmeden bencil bir tavırla düşünecesizce hareket ediyor önce insan kendini değiştirmeli sonra çevresini hayattan ders alıp davranışlarına yansıtmalı sadece covid 19 mu mesele ya o vahşi hayvanlar katledilip bunun sunulması bence gastronominin de bir adabı olmalı ve belli kurallarla yemek yapılmalı maalesef Çin’de boğazdan geçen gıdalar yemekler hayvanların pişirme teknikleri vahşice öldürülmeleri bence insan oğlu hakediyor bunları ama masum insanlarda bundan etkilendi tabi bu konu tartışılır ama bir aşçı olarak artık yeme içme kurallarına daha bir önem daha sağlıklı daha etik kurallar daha verimli bir çalışma ve gıda güvenliği hijyene kendi sağlımıza ve çevremizdeki insanlara dikkat etmeliyiz HACCP kurallarının daha genişletilip turizmin bireye yönelik hareketleri genişletmeli artık turizm durma noktasında WHO nunda konu hakımda detaylı çalışmalar yapmalı..
Hüseyin Öner
30 Mart 2020, Pazartesi 01:35
Değerli şefim çok istifadeli bir bakış açısı umarım temenni ettiğiniz ölçüde bu virüsün bizlere fark ettirmek istediklerini fark edip bundan sonrasında daha yaşanabilir bir dünyada bizim önceliğimizin bakış açımızı bu doğrultuda geliştirmemizle ele geçer.
Fırat kaptan
30 Mart 2020, Pazartesi 01:17
Umarım gıda konusunda herkes bilinçli olur ve bir an önce eski normal hayatımıza dönsek iyi olacak bilgilendirilme için de tşk ederim
Mehmet Kudat
30 Mart 2020, Pazartesi 01:00
Beslenme biçimleri, içinde bulunulan kültürel- coğrafi- ekolojik- ekonomik yapıya ve tarihsel sürece göre şekillenmektedir. Türk mutfağı denildiğinde Türkiye'de yaşayan insanların beslenmesini sağlayan yiyecekler- içecekler, bunların hazırlanması, pişirilmesi, korunması; bu işlemler için gerekli araç-gereç ve teknikler ile yemek yeme adabı ve mutfak çevresinde gelişen tüm uygulamalar ve inanışlar anlaşılmalıdır. Türk mutfağındaki çeşit zenginliği birçok etkene bağlıdır.covid 19 vesilesiyle bolca düşünmek için zaman var türk mutfağı önemleri ne yapabiliriz turizim açısında 4 puçuk milyon türizim çalışanlarıyız büyük bir güce sahibiz bir olalım turizimin ve çalışanların kaderi değiştirelim bu bizim elimizde saygılar sunarım
Sedat Balkan
30 Mart 2020, Pazartesi 12:12
Ustacım eline sağlık, umarım herşey bir an önce normale döner.
Cüneyt ATEŞ
30 Mart 2020, Pazartesi 11:38
Hayatımızda ki değerlerin ne kadar önemli olduğunu öğreten Corona virüsü sayesinde Yiyecek&İçecek bölümü çalışanlarının ve üreticilerimizin değerini de anlamış oluyoruz maalesef. Maalesef diyorum çünkü eskilerin sözleri bir bir karşımıza çıkıyor yine "bir musibet, bin nasihatten iyidir". Umarım iyi dersler alırız. Hijyen ve kalite açısından bireysel gastronomi fikrinize katılıyorum. Saygılar...
Mevlüt alimoğlu
30 Mart 2020, Pazartesi 11:35
Sevgili Hüseyin şefim her zaman olduğu gibi nokta atışı yapmışsınız .dilinize sağlık
Sedat Bugday
30 Mart 2020, Pazartesi 11:20
Huseyin usta, kalemine saglik, supersin, InsAllah insanlik ders ciarir umarim, iyiyi kotuyu ogreniyoruz..
Mehmet ESLEK
30 Mart 2020, Pazartesi 10:02
Sevgili ustam, Böylesine zorlu süreçlerde bizi biz yapan değerlerin farkına varmamızı sağlayan Yaradana şükürler olsun. Seninde yüreğine kalemine sağlık, deyim yerindeyse bam teline basmışsın. Tebrikler Selamlar.
Volkan Asan
30 Mart 2020, Pazartesi 09:31
Hüseyin şefim öncelikle dünyanın başına bela olan covid19 virüsünün sıkıntılı taraflarından çok bizi biz yapan özelliklerimizi hatirlamamiza yardimci olacağı konusundaki düşüncelerinize sonuna kadar katılıyorum. Kolaylilar olarakta seninle gurur duyuyor başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz.
Ayhan Gürenç
30 Mart 2020, Pazartesi 09:22
Şefim her zsman olduğu gibi yine nokta atışı yapmışsınız ??????
Cengiz Aslan
30 Mart 2020, Pazartesi 09:21
Tespitleriniz iyi bir gelecek için yol gösterici. Her mesleğin etik değerleri var. Rekabetin de ahlaki ölçülerde olması her sektör için dengeli bir başarı yarışı doğuracaktır. Sizi kutlar başarılar dilerim.
Mehmet Fatih SARI
30 Mart 2020, Pazartesi 08:44
Haklısın Usta????Yaşamda zaten her musibetten bir hayır çıkar...Çıkmalıdır da??????
Harun gürbüz
30 Mart 2020, Pazartesi 07:59
Sevgili Hüseyin chefim, Yazınızda bahsetiğiniz gibi, inşalah gerekli dersler çıkarılır. Ve bu güzel bilinçli yazınız için çok teşekkürler.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha