Konaklama vergisini böyle protesto ettiler!

Konaklama vergisini böyle protesto ettiler!
09 Kasım 2019, 11:35
Otellerde konaklayanlardan alınacak gecelik konaklama vergisini de kapsayan yeni vergi paketi emekçilerin de tepkisini çekti. Büro-İş ilginç bir protestoda bulundu.

Büro Hizmet Kamu Sendikası üyeleri Ankara Ulus'taki Atatürk heykeli önünde ilginç bir protestoya imza attı. Sendika üyeleri 2020 yılı bütçesini, yeni vergileri, elektrik ve doğalgaza gelen yüksek zamları beyaz don giyerek protesto etti. Emekçilerin hedefinde yeni vergi paketi de vardı. Protesto gösterisinde yapılan açıklamada yeni vergi paketindeki konaklama vergisinin özellikle alt gelir grubunu, çalışan emekçileri yakından ilgilendirdiği belirtildi.

'Konaklama vergisinin elektrik ve doğalgaza yapılan zamdan farkı yok'

Konaklama Vergisi'nin harcama üzerinden alınması, yansıtılamayan, dolaylı bir vergi özelliği göstermesi yönünden adil olmayan bir vergi olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Konaklama Vergisi olarak 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinde 18 lira, 4 yıldızlı otellerde 12 lira, 3 yıldızlı otellerle belediyelerin konaklama tesislerinde 9 lira, 1 ve 2 yıldızlı otellerle pansiyon, motel, apart kampingler için 6 lira kişi başı vergi alınacak. Özellikle belirtmek istiyorum bu vergi oda başı değil kişi başı olarak alınacak yüksek oranlı bir verginin vergisidir.

'Esas ödeyicisi yine alt gelir grubu olacak'

Ortalama konaklama bedeli 150 TL olan 4 yıldızlı bir otelin %18 kdv’si 27 TL eder. Bu tutara ek olarak ta 12 TL Konaklama vergisi eklenince toplam 39 TL vergi ödenmektedir. Aslında toplamda bir kişi %26 KDV ödemiş olacaktır. Bir başka anlatımla oransal olarak KDV’de % 44 artış demektir. Tıpkı doğalgaza elektriğe % 45’lere varan oranda yapılan zammın aynısı Konaklama Hizmetlerinin KDV’sine de yapılmıştır. Bu vergi işletme sahipleri tarafından maliyetlere eklenerek tüketiciye yansıtılabilen, gider olarak gösterilebilen bir dolaylı vergidir. Ancak nihai tüketici olan sabit ve dar gelirli kamu emekçileri bu vergiyi ne yansıtabilir ne de gider olarak gösterebilir. Dolayısıyla bu verginin esas ödeyicisi yine alt gelir grubu olacaktır. Konaklama Vergi tasarısı derhal geri çekilmelidir."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha