Konaklama vergisi Rusya gündeminde!

Konaklama vergisi Rusya gündeminde!
06 Kasım 2019, 09:54
Geçen hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yeni vergi düzenlemesinde yer alan 'Konaklama Vergisi' maddesi Rusya'da da yankı buldu.

Konaklama vergisi yasalaşırsa 5 yıldızlı otel ya da tatil köylerinde 12 yaşından büyük kişiler için geceleme başına her bir misafirden 18 lira vergi alınacak. Böylece 7 gece konaklama için 4 kişilik bir aileye 504 lira vergi çıkacak.

Rus ajans 22 dolar olarak duyurdu

Rus İnterfaks ajansı da 5 yıldızlı otelde kişi başı bir haftalık konaklama vergisinin oluşturacağı ek maliyeti 1400 ruble veya 22 dolar (127 TL) olarak hesaplayarak dün gece Rusya kamuoyuna duyurdu. Haberde, tasarı Meclis'te kabul edilirse Rusya vatandaşlarının Türkiye tatillerine hesapta olmayan bir maliyet kalemi ekleneceğini duyurdu. Haber internette hızla yayıldı.

ATOR: 2020'de Rus turistler ayrı olarak ödeyebilir

Konaklama vergisi Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR)'un gündemine de girdi. ATOR'un sitesinde yayınlanan haberde Türkiye'de uygulanacak konaklama vergisiyle ilgili bilgiler verdi. Haberde 2020 tur paketleriyle ilgili anlaşmalar yapıldığı için konaklama vergisinin hayata geçmesi halinde önümüzdeki yıl Rus turistlerin bu vergiyi kendilerinin ödeyebileceği belirtildi. Rus turistlerin 2020 yazında Türkiye'de otele girişte ya da otelden ayrılırken konaklama vergisini ayrı olarak ödeyebileceği ifade edildi. İlerleyen dönemlerde ise bu verginin paket tur maliyetine eklenebileceği belirtildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha