Rota

Konaklama vergisi Anayasa'nın hangi maddelerine aykırı?

Konaklama vergisi Anayasa'nın hangi maddelerine aykırı?
10 Ocak 2020, 09:26
CHP, aralarında konaklama vergisinin de olduğu 4 düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de 5 Aralık'ta görüşülen ve 7 Aralık'ta Resmi Gazete'de yayımlanan, "Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun"un bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurduklarını söyledi.

Gelişmiş ülkelerde vatandaşın ödediği verginin takipçisi olduğuna dikkati çeken Altay, "Haraç mantığıyla yeni vergi yasaları TBMM'de yasalaştı. Elbette devlet vergi alacak. Devlet hizmetlerinin yürümesi için vergi toplanması gerekiyor ama bunun Anayasaya uygun, adil ve eşit şekilde toplanması gerekiyor. 'Deli Dumrul' mantığıyla vergi toplanmaz" dedi. Altay, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü:

"Bunlardan birincisi kamuoyunda 'dijital hizmet vergisi' olarak bilinen madde. Yani Kanunun 7'inci maddesini Anayasanın 10, 13 ve 26. maddelerine aykırılıktan dolayı, kamuoyunda 'konaklama vergisi' diye bilinen Kanunu Anayasanın 127. ve 90. maddesine aykırılıktan dolayı, kamuoyunda 'değerli konut vergisi' diye bilinen, çok tartışılan ve hala hükümetin uygulama noktasında çözüm bulamadığı Kanunu Anayasanın 30, 37, 73 ve 127. maddeleri bakımından getirdik."

CHP'ye göre konaklama vergisi Anayasa'nın hangi maddelerine aykırı

CHP konaklama vergisini Anayasa'nın 127. ve 90. maddelerine aykırılıktan Anayasa Mahkemesine götürdü. Anayasa'nın 127. maddesi mahalli idarelerle ilgili hükümleri içeriyor. Anayasa'nın 90. maddesi ise milletlerarası anlaşmalarla ilgili hükümleri içeriyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha