Konaklama sektöründe markalaşma nitelik kazandırır mı?

Ali Can Aksu
Ali Can AksuTUROYD Başkanı
24 Ocak 2022, 15:34

Pandemi ile birlikte değişen turizm deneyimleri sektörü kendini yenileme yönüne doğru itiyor.

Yarattığı etki ile oluşan küresel krizin ardından turizmde toparlanma yaşandığı, ancak ekonomik risklerin henüz sona ermediğini görüyoruz.

Dünyada yaşanan değişimlerle birlikte farklı boyuta taşınan talepler doğrultusunda turizm işletmeleri, otelcilik ve gastronomi alanında nitelik çalışmalarını zorunlu hale getirmektedir.

Kimi işletmelerde marka imajını koruma çabası öne çıkarken çoğu işletmelerde ekonomik kaygılar nitelik çalışmalarına yöneltmiştir.

Yukarıda bahsettiğimiz şekilde sektörün gelişimine ve nitelik kazanmasına damga vuracak eğilimlerin başında tüketici davranışlarındaki değişim geliyor.

Online ortamı çok daha fazla kullanan, tesisin sözünü tutup tutmadığına önem veren ve harcadığı para ile daha fazla değer kazanmak isteyen müşteri kilit önem taşıyacaktır.

Bu eğilime uyum sağlayan tesisler başarılı olacak. Başarının önemli bir unsuru ise ortaya çıkan demografik eğilimleri doğru okumak olacak.

Bununla birlikte konaklama sektöründe değişen tüketici davranışlarının yön verdiği nitelik kazanma çabası markalaşma ile doğru bir etki kazanacak mı?

-Profesyonel Yönetim

- Doğru Planlama

- Mali Analiz

- Bölgesel Analiz

- Pazarlama

- Sürdürülebilirlik

- İnsani ve Ahlaki değerler

Yukarıdaki tüm bu başlıkları yönetim politikası ile birlikte uygulayan tesisler mutlak şekilde nitelik kazanacaktır.

Yapmış olduğumuz inceleme sonucu işletmelerin çoğunun ( management – franchise ) markalaşma adımında iyi analiz çalışması yaptırmadığını, konu ile ilgili akademik ve profesyonel destek almadığını bununla ilgili birçok işletmenin sorun yaşadığını gözlemleyebiliyoruz.

“Turizm tesislerini iflas etmiş yöntemlerle geliştiremezsiniz. "

Sonuç olarak; Marka - Tabela değişimi, yönetici değişimi, renk, boya, mermer, ahşap değişimi gibi yöntemlerle tesislerinize nitelik kazandırmanın mümkün olmadığını görebiliyoruz. Konaklama sektöründeki işletmelerin nitelik kazanması ve dünya genelinde belli bir standarda ulaşabilmeleri için deneyim ve profesyonel yetenek yönetimine yatırım yapmaları gerekmektedir.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha