Komisyondan geçti, muhalefet tepkili: Turizmcilerin aleyhine olacak!

Komisyondan geçti, muhalefet tepkili: Turizmcilerin aleyhine olacak!
29 Şubat 2020, 14:21
Turizmcileri yakından ilgilendiren maddelerin de yer aldığı torba kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti. Teklifin turizmle ilgili maddelerine muhalefetten itiraz geldi.

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. 'Torba Yasa' olarak değerlendirilen kanun teklifinin 8. maddesine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yatırımcılara yapılan taşınmaz tahsislerinin iptal edilmesi durumunda taşınmaz üzerine tesis edilmiş irtifak haklarının terkinine ilişkin uyuşmazlıklar basit yargılama usulüne tabi olacak.

Ayrıca tesis edilen irtifak haklarının terkin edilmesi işlemlerinin belediye encümeni veya il idare kurulu onayının aranmayarak Kültür ve Turizm Bakanlığının onayıyla yapılması yeterli olacak.

Muhalefetten tepki

Teklifin Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri turizmle ilgili 8. ve 9. maddeye itiraz etti. Milletvekilleri tahsislerle ilgili basit yargılama usulünün getirilmesi ve irtifak haklarının terkin edilmesi işlemlerinde belediye encümenlerinin devreden çıkarılmasına tepki gösterdi.

Sındır: Her şey Bakanlığa bağlanıyor

CHP İzmir milletvekili Kamil Okyay Sındır yeni düzenlemeyle belediyelerin devre dışı bırakıldığını belirterek " Bu sayede bütün planlama süreçlerini, ruhsatlandırmaları, her şeyi bakanlığa bağlıyor yani söz konusu yasayı daha ağır hâle getiriyor." diye konuştu.

Arı: İşletmecilerin aleyhine olacak

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı da turizm tahsisleriyle ilgili düzenlemeyle sıkıntılar yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Arı, " Bu düzenleme sektördeki işletmecilerin aleyhine kullanılabilecek bir durum, bunu söyleyeyim çünkü hangi işletmeye giderseniz gidin, gittiğiniz her işletmede ufak tefek eksiklikler mutlaka çıkacaktır. Buradan bahisle, bu tahsislerin iptali sürecinin işletilmesi bu işletmecilerin aleyhine olacaktır" diye konuştu.

Katırcıoğlu: Basit yargılamaya geçince hak kaybı olmayacak mı?

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu da düzenlemenin basit yargılama ve belediyeleri devreden çıkaran kısımlarına itiraz etti. ' Yerele ait olması gereken meseleleri merkezî olarak çözmek zorunda hisseden bir sistemle karşı karşıyayız.' diyen Katırcıoğlu, " Taşınmazı belli bir süreliğine almış olan, mesela kırk dokuz yıllığına almış diyelim, bu kişi için ödeyememe durumu oldu diyelim, siz de dediniz ki: “Bunu şey yapalım.” Bu durumda basit yargılamaya geçince bir hak kaybı olmayacak mı o kişi için? Yani demez mi ki ya, bu süreç böyle pattadak oldu…" diye konuştu.

Şener: Basit yargılamayla ilgili görüş alındı mı?

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener de yargılama usulünde yapılan değişiklik nedeniyle konunun oldukça ciddi olduğunu ifade etti. Şener, " En azından bu teklifi hazırlayan arkadaşların bu konuda Adalet Bakanlığının görüşünü almış olmaları gerekirdi diye düşünüyorum. Veya oradan görüş alınmadıysa bile hiç değilse Adalet Komisyonundan geçmesinde fayda olur diye düşünüyorum" diye konuştu.

Milletvekillerinin konuşmalarının ardından 8. ve 9. madde AK Parti Milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha