KOMER müteahhidi anlattı: 30 milyon TL alacağım var

KOMER müteahhidi anlattı: 30 milyon TL alacağım var
27 Ocak 2019, 00:01
Başaran Ulusoy’un kendilerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini kullanarak ikna ettiğini söyleyen KOMER’in müteahhidi Ali İhsan Ayyıldız, “Bu ülkede devlete ve resmi kurumların yöneticilerine güvenmeyip de kime güvenecektim?” diye soruyor…

Başaran Ulusoy’un en büyük mağdurlarından biri de Efes Kongre Merkezi’nin (KOMER) müteahhidi Ayyıldız İnşaat.

Trabzonlu müteahhit merhum Kemal Ayyıldız tarafından kurulan şirket, uzun yıllar boyunca birçok büyük altyapı projesinin altından başarıyla kalktı; ta ki yolları Başaran Ulusoy’la kesişene kadar…

“Tanımıyorduk…”

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Ayyıldız, Başaran Ulusoy’la tanışmalarını şöyle anlatıyor:

“Açılan ihaleye girene kadar Başaran Bey ve çevresiyle tanışıklığımız yoktu. İhaleye yirmiden fazla şirket girmişti. En uygun teklifi biz verdik ve kazandık. Başaran Bey de KOMER’in yönetim kurulu başkanıydı. Hatta biz de Başaran Bey gibi Trabzonlu olduğumuz için bir takım söylentiler de çıkmıştı. Daha öncesinden tanışıklığımız yoktu, ama zaman içinde tanıdık ve en büyük mağduru haline geldik.”

“Cumhurbaşkanımızın ismini kullanarak bizi inandırdı”

İnşaata başladıktan sonra ödemelerle ilgili sorunlar yaşadıklarını söyleyen Ali İhsan Ayyıldız, devamında yaşanan süreci şöyle anlattı: “Ödemeler aksayınca birkaç kez sözleşmeyi feshetmek istedik. Başaran Bey bizi çağırarak, o zamanki başbakanımız olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat talimat verdiğini; hızla bitirilip açılması gerektiğini ve devletin de işin arkasında olduğunu söyledi. Biz de inandık… Çünkü KOMER’in yüzde 35’i Kültür ve Turizm Bakanlığı’na aitti.”

“İsmimize leke gelmesin istedik…”

Ayyıldızlar İnşaat olarak bugüne kadar kamuda ve özel sektörde birçok projenin ana yüklenicisi olduklarını hatırlatan Ali İhsan Ayyıldız, geleneklerine bağlı bir aile şirketi olduklarını ifade ederek, “Rahmetli babam Kemal Ayyıldız, ülkenin itibarlı inşaatçılarından biriydi. Aslında çocukları olarak, onun ismine leke gelmesin diye, biraz da duygusal davrandık” diye konuştu.

“Tek suçumuz namusumuzla iş yapmak”

“Tek suçumuz namusumuzla işimizi yapmak oldu” diye anlatmaya devam eden Ali İhsan Ayyıldız, sonraki süreci ise şöyle anlattı: “İş bittikten sonra Başaran Bey, bizi bir yıl da ‘Bakanlıktan bu hafta hallediyorum, gelecek hafta hallediyorum’ diyerek oyaladı. Bakanlığın KOMER’deki sermayesini artıracağını ve gelecek parayla da bizim alacaklarımızı ödeyeceğini söylüyordu. Fakat sonraki yıllarda Bakanlığa gittiğimizde, oradaki yetkililerden hiçbirinin, anlatılan bu senaryo hakkında bilgi sahibi olmadığını gördük.”

“İstanbul’da Başaran Bey’i tanımayan faktoring kalmadı”

İnşaat sürecinde Başaran Ulusoy’un kendilerine verdiği 2.5 milyon TL tutarındaki çeklerin de karşılıksız çıktığını anlatan Ali İhsan Ayyıldız, işin ciddiyetini ve boyutunu sonradan daha iyi anladıklarını söyleyerek anlatmaya devam etti: “Zaten TÜRSAB’ın merkez binasının inşaatının yüksek maliyetleri nedeniyle ciddi bir finans sorunuyla karşı karşıyaydılar. İstanbul’da Başaran Bey'i ve TÜRSAB’ı tanımayan faktoring şirketi kalmamıştı. Yüzlerce mağduru olduğunu gördük; ama en büyüğü biziz herhalde.”

30 milyon TL alacağım var

Bugüne kadar TÜRSAB’dan aldığı 2,5 milyon TL'lik çek dışında herhangi bir ödeme alamadığını açıklayan Ali İhsan Ayyıldız, TÜRSAB’dan ve KOMER’deki diğer ortaklarından toplam alacağının 30 milyon TL civarında olduğunu söyledi.

“Elimizde avucumuzdaki her şeyi satıp çalışanların parasını ödedik”

Yaşanan sürecin ticari yaşamlarını altüst ettiğini ileri süren Ali İhsan Ayyıldız, buna rağmen projede yer alan tüm taşeronların alacaklarını ellerindeki gayrimenkulleri satarak ödediklerini söyledi.

Ali İhsan Ayyıldız, yaşadıkları zorlukları, bazı kısımlarında duraksayıp sessiz kalarak, şöyle anlattı:

“Neyimiz var neyimiz yok satıp insanların emeklerinin karşılığını ödedik. Ulus’taki dairemizi, İzmit’teki 22 tane dükkanımızı, arsalarımızı… (Uzun bir sessizlik) Annemin aile yadigârı ziynetlerini de sattık… Başaran Bey’in bize yaptığını biz taşeronlarımıza yapmadık.”

“Devlet kurumlarına güvenmeyip de kime güvenecektim?”

TÜRSAB’da yönetimin değişmesinin ardından yeni Başkan Firuz Bağlıkaya’yla da görüştüğünü söyleyen Ali İhsan Ayyıldız, “Firuz Bey’e gittiğimizde ‘İhsan Bey, keşke aldığınız ödemeye göre işe devam etseydiniz’ demişti. Evet, en büyük hatamız bu oldu, fakat karşımızdaki kurumun başındaki ‘Başbakanımız talimat verdi, Devlet bu işin arakasında’ deyince güvenmek zorunda kaldık. Soruyorum size, bu ülkede resmi kurumların yöneticilerine güvenmeyip de kime güvenecektik?” diye konuştu.

“Bilinçli yaptı, hakkımızı helal etmiyorum”

Başaran Ulusoy’un kendilerini bilinçli olarak yanıltıp, sürecin bu noktalara gelmesine neden olduğunu savunan Ali İhsan Ayyıldız, “Hakkımızı Başaran Bey'e helal etmeyeceğiz. Allah bunun hesabını soracaktır. Çünkü bunu bile bile yaptı. Bize yalan beyanlarda bulundu. Bunları yapmasaydı, biz de belki gerekli mercilere müracaatımızı yapıp, işin bu noktaya gelmesini önleyecektik” diye sözlerini tamamladı.


Not: Başaran Ulusoy yönetiminden kalan borç 1 Mart 2018 itibariyle faizler hariç: 562.515.000 TL'dir. Toplam borcun faiziyle birlikte 700.000.000'a yaklaştığı tahmin ediliyor.

TÜRSAB'ın bugüne kadar edindiği tüm gayrimenkuller satılsa bile borcun yarısını dahi kapatmıyor.


Devam edecek...

Mağdurlar Anlatıyor 1 (Müze bileti - 1 milyon 821 bin 991 TL)

Mağdurlar Anlatıyor 2 (Cezayir vizesi - 150 bin dolar)

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha