Kolbastı mı Halay mı?

Nasih Demir
Nasih DemirDestination Handling Services
sayfayı yazdır, turizm ajansı
13 Eylül 2017, 10:46

Sonbaharın insanın içini hüzünlendiren renk tonundan mı yoksa 70 - 80 güne sığdırılmış ve oda fiyatları yarı yarıya düşürülmüş turizm sezonunun sonlarına geldiğimizden mi bilinmez; herkeste neredeyse bütün turizmcilerde moralsizlik, yitiklik ve umutsuzluk durumunu sezmek çok da zor olmasa gerek.

Bizde durum böyleyken bakalım aynı kulvarda aynı sektörde rekabet ettiğimiz ülkeler de durum nasıl?

Yanı başımızda komşumuz Yunanistan, gerek genel turizm talebindeki artıştan ve gerekse Türkiye’den son bir kaç yıldır büyük bir talep artışı ile ziyaret eden yurttaşlarımızın bıraktığı renkli ve en az iki sıfırlı AVRO'ların dayanılmaz moral ve motivasyon ile bol bol SIRTAKİ'li günler yaşıyor. (Allah bozmasın darısı başımıza) Santorini gibi bazı Yunan adalarında yerel halk tarafından aşırı turist akınına karşı protesto girişimlerinde bulunuluyor. Ülke turizm gelirleri 30 milyar AVRO'yu zorlar duruma gelmiş. Hedeflerine adım adım ulaşılma coşkusunu yaşıyorlar.

İspanya, tarihinin en büyük ziyaretçi akını ile karşı karşıya. Gel de FLAMENKO oynama. Balear Adaları ve Barcelona yerel halkı turistleri istemeyen gösterilere başladılar. Turist sayısı 70 milyon barajında gelirler aynı şekilde olağanüstü büyüme gösteriyor, hatta bazı oteller tur operatörleri ile yapılan anlaşmalarda erken rezervasyon indirimi avantajını ortadan kaldırıyorlar.

İtalyanlar genel turizm durumunu TARANTELLA, Fransızlar VALS ile kutlamalarda bulunuyorlar.

Oldukça kısalan sezon, yarı yarıya düşmüş oda fiyatları, hala 2016 yılını yakalayamayan Avrupalı turist sayısı, turizm yapanların içi yangın yeri içlerindeki yangın sönmemişken piyangodan çıkar gibi karşımıza çıkan KOKSAKİ…

Sivil toplum örgütlerimiz, meslek örgütlerimizin çok değerli uzun süreli başkanları; oda, birlik ve dernek başkanlarımız bol bol popülist demeç verip durumu idare etmeye, göze çöp batmasın diye aşırı dikkat etmeye damat ve devlet ile kavga etmemeye çalışıyorlarken; biz turizmciler ise zeybek, halay, horon ve kolbastıyı oynayacağımız günlerin hayalini kuruyor ve ümitlerimizi yeşertmeye çalışıyoruz.

Çok değerli kurumumuzun 20 yıllık Sevgili Başkanı ise bu aralar çok sakin sessiz ve turizmde olup bitenden kafa yormamaya özen gösterir gibi bir vaziyet yansıtıyor. Oysa geçmişte ne kolbastılar gördük Sevgili Başkan’dan bu 20 yıllık serüvende.

Sahi Başkan siz yoksa bırakıyor musunuz?

Çünkü Davut Günaydın meslektaşımız Türkiye’yi karış karış dolaşıp; TÜRSAB başkanlık seçimleri için kulis faaliyetlerinde bulunup halay çekerken sizi ortalarda göremeyip kolbastıyı bizden mahrum etmeniz bizi üzüyor.

Halay ve Kolbastı ülkemizin en özgün kültürel öğeleridir; icra edenleri farklı olsalar da…

Bakalım bekleyip görmek lazım.

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
 
 
captcha