Koçkar: Kayırmacılık iddiaları doğru değil!

Koçkar: Kayırmacılık iddiaları doğru değil!
29 Nisan 2020, 18:03
Anex Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar TÜRSAB TV'de ‘Turizm Gazetecileri Soruyor’ programında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Anex Turizm Grubu Neşet Koçkar, bugün TÜRSAB TV'de Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince'yle birlikte ‘Turizm Gazetecileri Soruyor’ programına konuk oldu. Koçkar, Turizm Güncel Haber Koordinatörü Savaş Daş ve Turizm Aktüel Haber Müdürü Hasan Arslan’ın sorularını cevaplandırdı.

Koçkar'ın sorulara verdiği cevaplar şöyle:

600 binden fazla Türkiye rezervasyonu var, Eylül-Ekim tercih ediliyor

Anex Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar koronavirüs salgınından ağır şekilde etkilendiklerini söyledi. Bu yıl sadece Türkiye'ye 3 milyon turist getirmeyi hedeflediklerini belirten Koçkar, " Bu rakam sanıyorum Türkiye tarihinin rekor olacaktı. Kriz öncesi yaklaşık 800 binden fazla rezervasyon vardı elimizde. Bu rakam gösteriyor ki eğer koronavirüs salgını olmasaydı 3 milyon rakamını yakalayacaktık. Şu anda elimizde 600 binden fazla rezervasyon duruyor. Bu müşterilere tarih değişiklikleri önerdik. Değişiklik talebi ağırlıklı olarak Eylül-Ekim'e geliyor. Biz 1 Ağustos'tan itibaren fiyat farkı almadan bu değişiklik taleplerini kabul ediyoruz" diye konuştu.

Ancak önümüzdeki bir ayı görebiliyoruz

Anex olarak koronavirüs salgınıyla ilgili kriz yönetimine 25 Şubat'ta başladıklarını ifade eden Koçkar, " Krizi işin gerçeği çok da yönetemiyoruz . Çünkü bir sabah kalktığımızda olumlu haberler geliyor. 'Şu tarihte açılacak' deniyor. Ertesi gün kalktığımızda 'Tedbirler sonbahara kadar devam edecek' deniyor. Bundan dolayı uzun vadeli planlar yapamıyoruz. Ancak önümüzdeki bir ayı görebiliyoruz. İnşaatlar, tadilatlar, tamiratlar son aşamasına gelmişti. Bunların hepsini bitirdik. Hatta şu anda otel inşaatımız devam ediyor. Bundan sonrası için hazırlanıyoruz ama nasıl hazırlanacağımız konusunda da çok emin değiliz."

Tur operatörlerine bugünden daha fazla ihtiyaç duyulacak

Neşet Koçkar organize seyahat pazarının sonuna gelindiğine yönelik tartışmalarla ilgili düşüncelerini şöyle anlattı: " TUI bugün tartışmasız dünya çapında sektörün lideri, Almanya’da borsa endeksinin yanlış hatırlamıyorsam yüzde 30 şu anda aşağıda, fakat TUI’nin hisseleri yüzde 50’den fazla düşmüş durumda. Hala düşmeye devam ediyor. Bu kriz net bir şekilde havacılığa en çok darbeyi vurdu. Bu sektörün kuralları yeniden yazılacak. 777’leri aldık koltuk sayılarını 520'ye çıkardık. Bu sayede misafire dönüp beklediği fiyatı verebildik. Bize yarın şunu böyle yapın dedikleri an bizim gibi charter taşımacılığı çok fazla etkilenecek. Krizin birçok boyutu yaşanacak. Kaçımız kalabalık bir yerde rahat olabileceğiz? 11 Eylül’den düz hesap 20 yıl geçti ama hala bugün oradan kalma bir sürü travma var ve hayat ona göre şekilleniyor. Bunun da öyle bir etkisi olacak. Tur operatörü bir sürü değişkeni bir araya getirdiği bitmesi imkansız hatta daha da fazla ihtiyaç duyulacak. Misafir birçok arayış içinde olacak. Seyahat acentaları yani bize perakendecilik yapan şirketlerin çoğu battı, belki de biz artık direkt kendi kanalımızı satacağız."

Kayırmacılık iddiaları doğru değil

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy bünyesinde havayolu şirketi bulunan ve aralarında Anex'in de yer aldığı Türk kökenli 4 tur operatörüne 120 milyon dolarlık kredi verileceğini açıklamıştı. Kredinin sadece 4 tur operatörüne verilecek olması 'Ayrımcılık' iddialarını da beraberinde getirmişti. Neşet Koçkar konuyla ilgili sorulan soruya şu cevabı verdi: " Oraya gelmeden önce markalara sahip çıkmak gerçekten çok önemli. Devletimizin imkanları çok önemli. Almanya burada çok önemli bir örnek. Bakanımızla da çok konuştuk. Ortadaki kaynaklar belliyse her yere yardım etmeye çalışırken hiçbir yere yardım edemezsiniz. Seçmek zorundasınız. Anex, bugün dünyanın ikinci markası konumunda. Mehmet Ersoy’a çok ağır eleştirmeciler geldi kayırmacılıkla alakalı. Bu süreçte müthiş bir çaba gösterdi, hala da gösteriyor. Bu 4 şirkete para verildi diğerlerine neden verilmedi konusu var. Bu paralar verilirken bir ayakta kalmamız, iki biz dediğiniz gibi musluğun başıyız. Olaya yanlış yerden yaklaşılıyor. Antalya’da bugün sadece Rixos'ları, Max Royal’leri düşünerek yapamazsınız. Antalya’da biz önce küçük otellerin varlığıyla iş yapıyoruz. Önce bunu düşünmek lazım. KGF kredilerinde de limitin varsa oyun varsa buyun varsa durumları var. Nakit akışını çözme konusuna gelince Almanya ve Rusya hukuken bize rezervasyonlar hakkında değişim imkanı sağladılar. Onlara para vermeye kalksaydık hiç dönemezdik. Otellerden açıkçası bir şey alamıyoruz. Mehmet Bey de ETS olarak 1 lira alamadı. Alabilecek gibi de görünmüyor. Ama bize şu konuda yardımcı oluyoruz yüzde 95’i çeklerle yardımcı oluyor. Sektör olarak çok iyi bir dayanışma var. Sektör tur operatörünün kıymetini anlamış."

İlk Antalya açılacak, kimse iç pazarla ayakta kalamaz

Koçkar, Turizm sezonunun ne zaman başlayabileceğine yönelik soruya şu cevabı verdi: Yangının kontrol altına alınma ve söndürülme dönemi vardır ama bizde yangın hala devam ediyor. Daha 6 hafta oldu. Önce kontrol altına alınacak, sonra söndürülecek, sonra soğutulacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bile 1929 buhranından daha büyük bir buhran diyor. Bunun etkilerini göreceğiz. Benim hissiyatım şu; bakanımızla görüştüm sağlık bakanlığı ile şu konuda anlaşmışlar ben bir anda bütün havalimanlarını açamam. Antalya birinci sırada olacak. Benim tahminim kimse iç pazarla ayakta kalamaz. Bu sene otellerin yarısı açılamayacak. Temmuz gibi bir aksilik çıkmazsa aşamalı olarak bence bu işler başlayabilir. Avrupa’dan sonbahar dahil pek umutlanmamak gerekiyor. Temmuzdan itibaren başlarsa ağustostan itibaren rayına oturabilir. Normale dönmek ekonominin doğasında var. Birileri ölmeye devam edecek. Dünya ne kadar kaldırabilir ki? Bir yerden sonra riskler göze alınacak. Kimse aşının bulunmasını beklemez. Bu kaçınılmaz bir gerçektir. Bir yıl sonra belki de yeni bir virüs çıkacak? 1 günde ANEX Tur’un bütün faaliyetleri durur mu? Bunu gördük. Kısacası bu yılla ilgili çok umutlu olmamak lazım. Tedbiri bu şekilde almak lazım. Almanya gibi 12 aylık bir plan gerekiyor. Son anda olmaması lazım bunların. Bakanımızın bayramdan sonra başlayacağız demesi bir temenni, bir tahmindir. Tüm faaliyetlerimiz askıda. Dediğim gibi yangın henüz daha devam ediyor."

Thomas Cook'a ortaklık stratejinin parçasıydı, pişman değilim

Koçkar yurtdışında alınan şirketlerin yasal süreçlerinin tamamlanıp tamamlanmadığına yönelik soruya şu cevabı verdi: " Yurt dışındaki bütün o yasal süreçler tamamlandı. Herhangi bir sorun yok. Thomas Cook’u Çinlilerle birlikte kurtarmak stratejisine girdik fakat rakamlar dehşet vericiydi. İflas edince de bize kalan belli oldu. Bir pişmanlık yaşamadım, o zamanki stratejinin bir parçasıydı. Özetle bakılınca daha iyi oldu gibi bir şey var, bu markalara bu maliyetlerle elde edemezdik. Bir nevi avantaj yaşadık. Bana sorsanız karlıyım ben derim.

Otelcilikte tek markayı tercih etmiyoruz çünkü...

Koçkar, 'Otelcilikte neden tek markayla yola devam etmiyorsunuz?' sorusuna şu cevabı verdi: " Çünkü bizim organik büyüme imkanımız artık çok zor. Kendi içimizden çıkarmamız iş gücünü artık zor. İnorganik büyüme bizim için daha iyi. Bir x otel alıp, bundan 3 tane daha aç diyebiliyorum. Dünyadaki gerçek büyük şirketler böyle büyür. Bir yerden sonra her şeyi kendiniz yapamazsınız, tıkanırsınız.

Çalışanların endişesini çok iyi anlıyorum ama...

Koçkar, 'Anex Tour çalışanlarına mesajınız var mı?' sorusuna şu cevabı verdi: " Kriz başladığından beri 3’e ayıralım Türkiye’de otelcilik, acenta ve havacılık olarak krizi yönetme şeklimizi gördüler. Kimseyi ortada bırakmadık. Elimizden gelen ve devletin sağladığı imkanlarla buradayız. Fakat belirsizlik var. Ben sadece gelecek ayı söyleyebilirim. Gelecek ay da bir sonraki ayı söyleyebilirim. Ben onların endişesini çok iyi anlıyorum. On binlerce insandan bahsediyoruz. Biz ağlamaya başlasak kendimize zarar. Nasıl yaptıysak öyle devam edeceğiz. Ama şu şartlarda kimseye 6 ay için bir şey söyleyemem. Yarın bir haber gelse Rusya’dan belki de hepimizin sevineceğiz. Yarın 'Ekim sonuna kadar kapat' deseler ne yapacağız? Herkesin dayanma noktası bir yere kadar. Çok fazla otel açılamayacak bu bir gerçek. Kısa çalışma ödeneği ile kimse geçinemez. O sadece bir destektir.

Türkiye olarak en iyisiyiz, en hızlı toparlanacak olan biziz

Koçkar, turizm sektörüne mesajlarını şöyle sıraladı: Dünyanın birçok yerinde servis veriyoruz. Servis kalitesi ve fiyat endeksi olarak kimsenin bizden daha iyi olma ihtimali yok. Doğamız ortada. Bu iş bittiği zaman en hızlı toparlanacak olan biziz. En iyi olmaya da devam edeceğiz. Ne çok abartmalı ne çok gevşemeliyiz. Çalışanlarımız bu dönemi tatil olarak diye düşünecekleri şeklinde değil kendilerini geliştirmeye yönelik baksınlar. Ben şu anda yıllardır okuyamadığım kitapları okuyorum. "

Yorumlar
fikret baştürk
30 Nisan 2020, Perşembe 09:46
turizm sektörü en zor dönemlerden geçiyor.kendini yenilemeyen yeni dünya düzenine ayak uydurmayan yok olup gidecek.kültür turları toplu turizm hareketi olmayacak daha çok münferite müşteriye dönecek ucuz tatil anlayışı bitecek ,daha çok zengin kesimin turizm hareketlerine katılacağı görülmekte ve otellerin daha iyi paralar kazanacağı butik tarzda hizmet anlayışı ön pilana çıkacak, buda fiyatları üst seviyeye çekecek az müşteriyle çok iyi paralar kazanılacak .turizmde 27. yılım ilk defa enkötüsü körfez kırizi diyordum bu ondan beter çıktı inşallah turizmi doğru etkiler.turizm profösyönellere kalacağa benziyor.çünkü herkes turizmci olmuştu kalın sağlıcakla
Erhan Tunç
30 Nisan 2020, Perşembe 05:46
Türkiye'den destek isteyip, alan Türk tur operatörü sadece Türkiye'ye paket tur satmalı. X ülkeden Y ülkeye paket tur sat, desteği Türkiye'den al. Kesinlikle kazanan Türk turizmi. Başarılarınızın devamını dilerim.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha