Koçkar'ın karantinasız gelişine tepki!

Koçkar'ın karantinasız gelişine tepki!
15 Haziran 2020, 13:13
Anex Turizm'in sahibi Neşet Koçkar ve yanındaki 8 kişinin KKTC'ye özel uçakla karantinasız giriş yapmaları tartışmalara sebep oldu.

KKTC'de 1 Temmuz'a kadar ülkeye gelenlere 14 gün kesin karantina uygulanıyor. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği açıklamasında, Lapta Marina projesi için ülkeye özel uçakla gelen teknik heyetle ilgili açıklamada bulundu.

Erhürman: Riske atıyorsunuz

Erhürman, Ercan’a özel izinle yolcu indiğini, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı’nın “Bakanlar Kurulu kararı ile geldiklerini” ifade ettiğini ve Turizm Bakanlığı’nın ise “Bakanlar Kurulu'nda istişare edilerek izin verildiği” yönünde açıklama yaptığını belirterek, “Ulaştırma Bakanı yolcularla ilgili bilgim yok. Nereye gittiklerini bilemem şeklinde açıklama yapıyor. Güven vermiyorsunuz” dedi.

Hükümetin, süreci iyi yönetmekten ziyade, “her kafadan bir ses çıkararak insanların endişelerini arttırdığını” ifade eden Erhürman, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dahası, insanların günlerce evlerine kapanarak, çalışanların işlerinden olarak, maaşlarının düşmesini göze alarak, iş dünyasının gelirinden feragat ederek sağladığı ortamı hem kendi hanenize yazmaya kalkıyor, hem de riske atıyorsunuz. Yönetmeyi bırakın, yönetir gibi yapmayı dahi beceremiyorsunuz!”

TDP: Çifte standart

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Bakanlar Kurulu kararıyla 13 kişinin PCR testi aranmadan ve karantinaya girmeden ‘özel izinli’ olarak adaya girerek serbest dolaşım hakkına sahip olmasının, hem çifte standart, hem de tüm toplumun sağlığını riske atan bir uygulama olduğunu vurguladı.

Bakanlık: Proje için özel izinle geldiler, halkın arasına karışmaları söz konusu değil

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı, özel izinle KKTC’ye gelen kişilerin halkın arasına karışmasının söz konusu olmadığını açıkladı. Söz konusu heyetin Lapta Marina projesinin hayata geçirilmesi için gerekli teknik çalışmaları tamamlamak üzere Ada’ya geldiği ifade edilen açıklamada, Bakanlar Kurulunda istişare edilerek ülkeye katma değer sağlayacak bu projenin hayata geçirilebilmesi adına heyete izin verildiği vurgulandı.

Açıklamada, getirilen kişilerin halkın arasına karışmalarının söz konusu olmadığı da ifade edilerek, “ Tamamen kontrol altında tutularak, halkımızla temas etmemesi sağlanarak pandemi otelinde konaklatılmakta olan heyet bu gün çalışmalarını tamamlayarak adamızdan ayrılacaktır”denildi.(detaykıbrıs)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha