Koç'un oteline sürpriz talip

Koç'un oteline sürpriz talip
21 Eylül 2019, 10:40
Antalya'nın ilk 5 yıldızlı oteli olan ve 5 yıldır kapalı duran Koç Holding'in Divan Talya Oteline talipli çıktı.

Antalya'nın ilk 5 yıldızlı oteli olan ve 5 yıldır kapalı duran Divan Talya Oteline Corendon Turizm Grubu talip oldu.

Turizmdays'in haberine göre Corendon Turizm Grubu Başkanı Yıldıray Karaer, İstanbul'da Ali Koç ile bir araya geldi. Sohbet sırasında Yıldıray Karaer, Ali Koç'a, Divan Talya Otelini kiralık olarak işletmek istediklerini, bu amaçla yetkililere teklif ilettiğini belirtti.

Karaer, Ali Koç'a ''Corendon otelciliğin Türkiye, Amsterdam, İspanya ve Güney Amerika'da otelleri var. Talya Otelini de kiralık olarak işletmek istiyoruz. Biz bütün tadilatını yapalım. İşletirken de kira ödeyelim'' dedi.

İsterseniz satalım

Ali Koç'ta, Yıldıray Karaer'e, Divan grubunun da bir çok otelini işlettiğini belirterek ''Bizim mülkümüz olan Talya oteli ve Bodrum'daki otelimiz var. Diğerleri işletme. Talya otelini istiyorsunuz. İsterseniz Talya Otelini size satalım. Hatta Bodrum'daki otelimizi de satalım'' diye konuştu.

İmar planları iptal edilince çivi bile çakılamadı

Antalya'da, 1970'li yıllarda inşa edilen ve 1987'de yapılan son 2 katına yıkım kararı verilen Divan Antalya Talya Otel'in tamamen yıkılıp, yeniden yapımı için gerçekleştirilen imar planı değişikliği kararları, geçtiğimiz yılın Ocak ayında Antalya 4'üncü İdare Mahkemesi'nce iptal edilmişti. Bunun üzerine otelin sahibi Marmaris Altınyunus Turistik Tesisler A.Ş (MARES), Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi yerel mahkemenin kararını Konya Bölge İdare Mahkemesinde temyize götürdü. Konya Bölge İdare Mahkemesi itirazların esastan reddine karar vermişti. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi istinaf mahkemesinin red kararını Danıştay'da temyiz etti. MARES'te istinaf mahkemesinin kararına karşı müdahil sıfatıyla Danıştay nezdinde temyize başvurdu. Dosya şu anda Danıştay'da bekliyor.

Vehbi Koç'un vefat ettiği Talya otel 2013'te kapatılmıştı

1970'li yıllarda Antalya'da açılan ilk 5 yıldızlı otel olan Divan Talya, Koç ailesi için de ayrı bir öneme sahip. Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç, 25 Şubat 1996 yılında, 95 yaşında Divan Talya’nın 609 numaralı odasında hayata veda etmişti. O günden bu yana merhum Koç’un kullandığı oda kapalı tutulurken, Vehbi Koç’un büstü otelde asansörlerin hemen yanına yerleştirildi. Talya Otel, Mayıs 2013'te kapatılmıştı. 204 odalı otelin kapanışı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında dönemin Divan Grubu Genel Müdür Yardımcısı Faik Öztunç, "Bu bir veda değil, devre arası" demişti. Öztunç, Koç Topluluğu’na ait otelin, yenilenme süreci içine girdiğini söylemişti.

Hissenin yüzde 40'ı Koç'ta

Talya Otel'in sahibi MARES'in hisse dağılımı şöyle: Koç Holding: Yüzde 36, Koç Ailesi üyeleri: Yüzde 3,91, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.:Yüzde 29.55, Halka Açık: Yüzde 25, Geri alınmış paylar: Yüzde 4.73

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha