Koç'tan 20 milyon liralık başvuru

Koç'tan 20 milyon liralık başvuru
07 Aralık 2018, 11:48
Kamu arazileri üzerindeki turizm yatırımlarının sürelerinin uzatılmasıyla ilgili başvurular devam ediyor.

Hisselerinin yüzde 40'a yakını Koç Holding ve Koç Ailesine ait olan Marmaris'teki Labranda Mares Otel'in tahsis süresinin uzatımı için başvuru yapıldı. Marmaris Altınyunus Turistik Tesisler A.Ş'den (MARES) Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'a yapılan açıklamada Yönetim Kurulu tarafından "Kamu Taşınmazları Üzerindeki Turizm Yatırımlarının Sürelerinin Uzatılması ile Satışına İlişkin Yönetmelik" hükümleri doğrultusunda Mares Otel turistik tesisinin irtifak hakkı süresinin uzatılması için başvuruda bulunulmasına karar verildiği belirtildi.

49 yıllık yararlanma bedeli peşin 20 milyon lira

MARES'ten KAP'a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Yönetmelik hükümlerine göre izin süresi onay tarihinden itibaren 49 yıl olacak şekilde uzatılacaktır. Başvurunun 2018 yılında onaylanması halinde peşin yararlanma bedeli yaklaşık yirmi milyon TL olarak öngörülmekte olup, peşin ya da biri peşin olmak üzere birer yıllık dilimler şeklinde dört eşit taksitle ödenebilecektir. Konuyla ilgili önemli gelişmeler ayrıca yatırımcılarımızın bilgisine sunulacaktır."

Hissenin yüzde 40'ı Koç'ta

MARES hisselerinin dağılımı şöyle: Koç Holding: Yüzde 36, Koç Ailesi üyeleri: Yüzde 3,91, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.:Yüzde 29.55, Halka Açık: Yüzde 25, Geri alınmış paylar: Yüzde 4.73

Kiracı MP Hotel'le 20 milyon dolarlık yeni sözleşme imzalanmıştı

Alman Turizm şirketi FTI'nin resort otel markası Labranda, 2016 yılında Mares Hotel'i kiralamıştı. Otel için MP Hotel Management Turizm İnşaat Yatırım A.Ş.ile 17.11.2026 tarihine kadar geçerli olan kira sözleşmesi 01.05.2035 tarihine uzatılmıştı. Mares'ten geçtiğimiz Şubat ayında Kap'a yapılan açıklamada " Sözleşmede öngörülen değişiklikle 17.11.2017 tarihinden kira süresi sonu olan 01.05.2035 tarihine kadarki dönem için toplam kira bedeli KDV hariç 20 milyon dolar olarak belirlenmiştir." denilmişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>