KKTC Turizm Bakanı Ünal Üstel: Havaalanı vergileri kaldırılsın

KKTC Turizm Bakanı Ünal Üstel: Havaalanı vergileri kaldırılsın
25 Temmuz 2019, 09:49
KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'la bir araya geldi.

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'la yaptığı görüşmeyle ilgili bilgiler verdi. Ülke turizmini olumsuz yönde etkileyen en büyük sorunların başında uçak biletlerindeki yüksek fiyatlar olduğuna dikkat çeken Bakan Üstel, bu anlamda, uçak bilet fiyatlarının ucuzlatılmasına yönelik önerileri Bakan Ersoy'a aktardıklarını ifade etti.

Havaalanı vergileri kaldırılmalı

Hava ulaşımındaki bilet fiyatlarının yükselmesinin en büyük nedenleri arasında iki ülkede bulunan havaalanları vergileri olduğuna da dikkati çeken Bakan Üstel, bu noktada havaalanı vergilerinin tamamen kaldırılması yönündeki taleplerini, lettiklerini belirtti. Bakan Üstel ayrıca, uçak bilet fiyatlarının belli bir seviyede tutulabilmesi için tavan fiyat uygulamasına geçilmesini de talep ettiklerini belirtti.

Bir diğer alternatifin, THY'nin yan kuruluşu olan Anadolu Jet’in belirlenecek sayıdaki uçaklarının KKTC’de konuşlandırılması veya benzer bir modelle bir oluşumun KKTC’de hayata geçirilmesi gerekliliğine dikkat çeken Üstel bu yöndeki taleplerini, Bakan Ersoy’a ilettiklerini ifade etti.

Bakan Üstel, Ersoy'la KKTC’nin daha etkin bir şekilde Türkiye ve 3’ncü dünya ülkelerinde tanıtılmasına yönelik önerileri de paylaştıklarını ifade etti.

'5 gün Antalya 2 gün KKTC' paket tur formüllerini de görüştük

Görüşmede hava ulaşımına alternatif olarak deniz ulaşımı konularının da görüşüldüğünü kaydeden Bakan Üstel, “Turistlerin KKTC’de konaklamaları için neler yapabileceklerimizi görüştük. İleriki günlerde bunun sonuçlandırılması için Alanya ve Antalya’ya gelen 3’ncü dünya ülkelerinden turistlerin, KKTC’ye de gelerek konaklamalarını sağlayacak, 5 gün Antalya/Alanya + 2 gün KKTC veya 4 gün Antalya/Alanya + 3 gün KKTC şeklindeki paket tur formülleri üzerinde de görüştük” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha