KKTC PCR testi zorunluluğu getirdi

KKTC PCR testi zorunluluğu getirdi
26 Haziran 2020, 11:44
Koronavirüs salgını tedbirleri çerçevesinde Türk yolculara KKTC PCR testi ile ilgili yeni kural getirildi.

KKTC Bakanlar Kurulu, ülkeye girişlerde PCR testi zorunluluğu ile ilgili yeni karar aldı. KKTC Başbakanı Ersin Tatar başkanlığında toplanan bakan kurulu toplantısının ardından alınan kararlar açıkladı. Toplantıda KKTC PCR Testi ile ilgili yeni kararlar çıktı.

Türkiye'den gelen yolculara çifte KKTC PCR testi zorunluğu

Bakanlar Kurulu'nun kararına göre koronavirüs tedbirleri kapsamında A kategorisinde bulunan ülkeler arasında yer alan Türkiye B kategorisine düşürüldü. Buna göre Türkiye’den gelen yolculara çifte PCR testi zorunluluğu getirildi. Bu karar ile Türkiye’den gelen yolcular KKTC’ye gelmeden 72 saat içinde ve KKTC’ye geldiklerinde PCR testi yaptıracak.

Daha önce Türkiye’den gelen yolcuların sadece 72 saat içerisinde yapılmış ve negatif sonuçlu PCR testi ile KKTC’ye giriş yapabiliyordu.

Türk yolculara KKTC PCR testi ücretsiz olacak

KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, Türkiye'den gelecek tüm yolcular için Lefkoşa’daki Ercan Havalimanı’nda ücretsiz PCR testi uygulanacağını açıkladı. Pilli, yolcuların test sonuçları belli olana kadar kendilerini 1 günlük karantinaya alacaklarını ifade etti. Bakan Pilli, yolculara karantina kurallarına uyacaklarına dair taahhütname imzalatılacağını açıklarken, karantinaya uymayanlara ise yasal işlem yapılacağını ifade etti.

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye ile KKTC arasında 14 Mart'tan bu yana uçak seferleri yapılamıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha