KKTC'nin Maraş'ı 'Hüzün Turizmi' merkezi olacak

KKTC'nin Maraş'ı 'Hüzün Turizmi' merkezi olacak
10 Ekim 2020, 13:01
KKTC’de önceki gün kısmen açılan Maraş’ta ‘hüzün turizmi’ hedefleniyor.

KKTC, bir bölümünü sivil ziyaretlere açtığı 46 yıldır kapalı tutulan ‘Hayalet kent’ unvanlı turistik Maraş şehrini, dünyada son dönemde popüler olan ‘hüzün turizmi’ merkezi yapmaya hazırlanıyor. KKTC Turizm Bakanı Kutlu Evren, “Maraş’ı turizme kazandırmak için çalışmalarımızı hazırladık, kenti dünyada son dönemde alternatif turizm dalları yer arasında yer alan ‘dark turizm’ (hüzün turizmi) merkezi yapacağız” dedi.

Hürriyet'ten Ömer Bilge'ye konuşan KKTC Turizm Bakanı Evren, Maraş’ın en kısa zamanda Kıbrıs Türk turizmine katkı sağlamasını amaçladıklarını ve kentin yıllar sürecek mülkiyet sorununun çözülmesi ve yenilenme çalışmalarını beklemeyeceklerini, bu haliyle de turizme kazandıracaklarını kaydetti. Kentin altyapı ve onarım çalışması bittikten sonra belirli bir bölümünün dokunulmamış halde bırakılması da planlanıyor.

Sektörde, ‘dark turizm’ diye bilinen hüzün turizmi, tarihte büyük olayların yaşandığı, görüntüsüyle ürperten yerlere yönelik turizm anlamına geliyor. İkinci Dünya Savaşı’nda ABD’nin atom bombası attığı Japonya’nın Hiroşima kenti, Nazilerin Yahudi soykırımında bulunduğu Polonya’daki Auschwitz toplama kampı, El Kaide’nin yolcu uçaklarıyla saldırarak yıktığı New York’taki İkiz Kuleler’in sıfır noktası adı verilen temelleri örnekler arasında. Türkiye’de de Gelibolu yarımadasındaki Çanakkale ve Anzak Şehitliği ile Sinop Cezaevi en ünlü hüzün turizmi merkezleri.

Modern tekniklerle korunuyor

KKTC’nin önceki gün sahil şeridi ve iki ana caddesini sivil ziyarete açtığı Maraş kenti modern tekniklerle korunuyor. Herhangi bir ayrım yapılmadan Rumlar da dahil herkesin girebildiği Maraş kenti havadan drone’lar, karadan ise elektrikli Scooter’larla takip ediliyor.

Açık hava müzesi haline gelen kentte çok sayıda motorlu, üniformalı ve sivil polis devriye geziyor. Kent ziyarete sabah 09.00’da açılıyor, akşam 17.00’de kapanıyor. Kimlik kontrolü yapan emniyet yetkilileri, ziyaretçiler arasında çok sayıda Kıbrıslı Rumun da bulunduğuna dikkat çekiyor.

Etiketler:KKTC Kutlu Evren
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha