KKTC'de turizm çalışanları ‘artık yeter’ dedi

KKTC'de turizm çalışanları ‘artık yeter’ dedi
06 Mart 2021, 09:04
Bir yıldan beri iş yapamayan KKTC'deki turizm sektörü çalışanları dün Girne’de pankartlı yürüyüş düzenledi.

Geçtiğimiz mart ayından beri durağan bir sürece giren turizm sektörü can çekişirken, binlerce çalışan mağdur oldu. Pandemi kısıtlamaları nedeniyle uzun süredir kapalı olan sektör çalışanları, ‘Vakit geldi, artık yeter’ sloganıyla dün Girne’de eylem gerçekleştirdi. Baldöken otoparkında buluşan emekçiler, ‘nefes alamıyoruz’, ‘iş aş adalet’, ‘açlıktan ölüyoruz’, ‘kapıları kontrollü açın’ yazılı dövizler ve ‘susma haykır, kapanmaya hayır’, ‘turizmi öldüremeyeceksiniz’, ‘artık yeter iş aş adalet” sloganları eşliğinde Kordonboyu bölgesindeki Atatürk büstü önüne yürüdü.

Diyalog Gazetesinden Ömer Kadiroğlu'nun haberine göre emekçilerin saat 13.00’da başlattığı yürüyüşe otel, casino çalışanı, taksicilerden oluşan bini aşkın turizm emekçisi, aileleri ve çocuklarıyla birlikte katıldı. Turizm emekçilerinin eylemlerine Girne esnafı da destek verdi. Yürüyüş, Kordonboyu Atatürk Anıtı önünde, tamamlandı. Katılımcılar Bitlis –Tatvan’da meydana gelen helikopter kazasında şehit düşenler için, bir dakikalık saygı duruşunda bulundu, İstiklal marşını okudu ve Atatürk Anıtına çelenk bıraktı.

Turizm Platformu Emekçileri Sözcüsü Fuat Neşe, turizm emekçileri adına hazırlanan açıklamayı okudu. Açlığa mahkum edildik. Ülke ekonomisinin lokomotifi olan turizm sektörünün, 15 bin kişilik iş gücüyle, 45 bin kişilik aile sorumluluğu taşıdığına vurgu yapan Neşe, 1 yıllık pandemi sürecinde sektör emekçilerinin açlığa mahkûm edildiğini söyledi. Hükümetin bu süreçte bilime ayak uyduramadığını ve ekonomik çarkları döndüremediğini savunan Neşe, bilim insanlarıyla görüşerek sundukları önerilerin hasıraltı edildiğini, kamuoyunun yanlış bilgilendirilerek turizm sektörünün hedef olarak gösterildiğini kaydetti.

Güney Kıbrıs’ın turizm konusunda bir açılış süreci planlamasına başladığına dikkat çeken Neşe, hükümetten taleplerini şöyle sıraladı: “Anavatan Türkiye’den istişareyle aşılanmış Türkiye vatandaşlarının ülkeyi ziyaret etmesine olanak yaratılması, İngiltere’de çift aşı olan binlerce vatandaşın ülkelerinde tatil yapmalarının önünün açılması, Çift PCR ile, konaklama tesislerinden çıkılmaması taahhütlüyle, 3 günlük charter uçuşlarla turist getirilmesi, turizm çalışanlarının bir an önce aşılama programına dahil edilerek ekonomik çarkların dönmesi önündeki engellerin kaldırılması.” Neşe, “Taleplerimize sessiz kalınması halinde eylemlerimizi daha şiddetli bir şekilde Lefkoşa’da gerçekleştireceğiz. Lefkoşa’yı kilitleyeceğiz ve başınıza yıkacağız” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha