Kız Kulesi Restorasyonunu Kim Yaptı?

Kız Kulesi Restorasyonunu Kim Yaptı?
08 Mayıs 2023, 15:23
Kız Kulesi'nin 2021-2023 yılları arasında gerçekleştirilen restorasyonunda ne tür işlemler yapıldı. Kızkulesi restorasyonunu kimler yaptı?

İstanbul’un simge yapılarından Kız Kulesi gerçekleştirilen restorasyon ile 2. Mahmut dönemindeki orijinal haline dönüştürüldü. Bir dönem restoran olarak işletilen Kızkulesi anıt müze olarak kullanılacak.

Restorasyonunu kimler yaptı?

Kızkulesi uluslararası restorasyon ilkeleri ışığında ve Prof. Dr. Feridun Çılı, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve Ağahan Mimarlık Ödülü sahibi Mimar Han Tümertekin’den oluşan bilim kurulunun rehberliğinde restore edildi.

Kızkulesi'nde yapılan işlemler

Başlatılan restorasyon çalışmalarında günümüze ulaşmış kaynaklardaki en çok bilgi ve belgenin olduğu 18. yüzyıl sonu verileri kullanıldı. Bu bilgiler ışığında kule ve kale bölümündeki özgün olmayan çatı ilaveleri kaldırılarak özgün durumuna getirildi. Süreç boyunca kimyasal analizler, georadar görüntüleme sistemleri, lazer tarayıcılar gibi teknolojilerle yapının statik sorunları tespit edildi ve güçlendirme yöntemleri belirlendi. Georadar çalışmaları sırasında içinde boşluk gözlemlenen özgün duvarların enjeksiyon yöntemiyle güçlendirilmesi yapıldı.

Yapının tarihi beden duvarları, paslanmaz çelikten görünmez gergilerle güçlendirildi ve kale bölümünün özgün dendan duvarları ortaya çıkarıldı. Balkon döşeme karkası üzerinde ahşap taşıyıcılarla duvar ve kubbe aslına uygun olarak oluşturuldu, duvarların ahşap kaplamaları tamamlandı ve dekoratif öğelerinin imalatı yapıldı. Kubbe ise özgün malzemesi olan kurşunla kaplandı. Bakır alem ise konservasyon çalışmaları yapılarak altın varak ile kaplandı. Özgün aleme zarar vermeden yanına yıldırımdan korunma amaçlı paratoner yapıldı.

Yapılan çalışmalar sonucu ziyaretçilerin avluda bulunan ahşap seğirdim terasında da dolaşarak merdivenlerden kuleye çıkabileceği ve İstanbul’u diledikleri gibi izleyebilecekleri alanlar oluşturuldu. Tüm bu çalışmalar sonucunda, bugüne kadar İstanbulluların İstanbul’dan izlediği Kız Kulesi, artık kuleden İstanbul’un doyasıya izlendiği bir anıt müze olarak yoluna devam edecek.

Depreme karşı tüm önlemler alındı

Öte yandan restorasyon çalışmaları sonucu, olası bir deprem veya zemin hareketinde yapının zarar görmemesi için ada etrafına çelik-beton bütünleşik kazıklar da yapıldı. Yapı çevresi betonarme destek kirişleri ve donatılı saha betonarme döşemesiyle ada etrafındaki ana kayaca ankre kazıklardan destek alarak güçlendirildi.

Kız Kulesi’nin sağlam bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılması için ada, ortalama 25 metre derinlikte 201 kazık ile çepeçevre tahkim edildi, özellikle hakim dalganın yüksek olduğu kuzey, batı ve güney-batı yönünde palyeli tahkimat ile dalga etkilerine karşı korunaklı hale getirildi. Kule çevresindeki platform da tamamen yenilendi.

Tüm bu çalışmalara ilave olarak, Kız Kulesi’ne giden temiz su hattı elden geçirildi, enerji hatlarının yenilenmesi yapıldı. Eski durumda pis su arıtma ünitesi ya da kanalizasyona erişim bulunmadığı için bununla ilgili yer altı biyolojik arıtma sistemi de yapıldı. Çevre düzenlemesi kapsamında ziyaretçilerin oturup dinlenebileceği, aynı zamanda dalgalara karşı set oluşturan ve aydınlatma cihazlarına sahip deniz ortamına dayanıklı prekast üniteler yerleştirildi.

Yorumlar
Belgin Ünal
16 Mayıs 2023, Salı 05:53
Oluşturulan alanlara yakında bir kaç sandalye atılır,tanesi 50 TL 'ye çay servisi yapılırsa şaşırır mıyız?
Ongan
15 Mayıs 2023, Pazartesi 02:21
Yapan firma hangisi onu soylesenize :)))
Mustafa Yıldız
15 Mayıs 2023, Pazartesi 01:51
Gerçekten değerli hocaların önderliğinde yapılan profesyonel bir çalışma. Keşke Türkiye'deki tüm restorasyonlar böyle yapılsa. Denizin tuzlu ve aşındırıcı etkilerine ve de depreme dirençli son derece kaliteli bir iş çıkarıldı. Tüm emeği geçen kişi ve kurumları tebrik ederim.
Necla ozturk
13 Mayıs 2023, Cumartesi 09:57
Gecmisten gelen bir yapi beyazdan ziyade daha mat renkler kullanilmiydı
Kalamis
13 Mayıs 2023, Cumartesi 04:33
Olmamış.net
Rüheyma Arıcan
13 Mayıs 2023, Cumartesi 02:17
Ben teknik durumunu irdeleyen,ama,restorasyon çok kötü promosyon diye Bi hesap vardır,tepesinden vurmuşsun boynu kalmamış gibi,ucuz olsun diye molozlarda çevresine dökülüp platform genişletilmiş,bitmiş kız kulesi,YASSIADA gibi helal olsun size.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha