Kısıtlamaları kaldırdı... Yolcu sayısında büyük artış!

Kısıtlamaları kaldırdı... Yolcu sayısında büyük artış!
16 Ocak 2023, 08:28
Çin'de seyahat kısıtlamalarının 8 Ocak'ta kaldırılmasının ardından yolcu sayısında büyük artış yaşanıyor.

Çin'de göçmenlik yetkilileri, 8 Ocak'tan bu yana ülkenin gelen ve giden yolcu sayılarında istikrarlı bir büyüme ve düzenli bir toparlanma görüldüğünü söylediler.

Günde 490 bin giriş çıkış

Ulusal Göç İdaresi'nin (NIA) yönetimi altındaki Sınır Teftiş Departmanı Genel Müdürü Liu Haitao, Devlet Konseyi ortak Covid-19 önleme ve kontrol mekanizması tarafından düzenlenen bir basın toplantısında, 8-12 Ocak tarihleri arasında ülke çapındaki göçmenlik makamlarının günde 490.000 giriş ve çıkış işlemi yaptığını, bu rakamın Çin'in Covid-19 önlemlerinin gevşetilmesiden öncesine oranla yüzde 48,9 daha fazla olduğunu söyledi.

Liu, Çin'in Covid-19 müdahalesine ilişkin yönetimini B sınıfına indirmesinden önce kaydedilen rakamlarla kıyaslandığında günlük ortalama gelen ziyaret sayısının yüzde 54,7 artarak 250.000'e ulaştığını, giden ziyaret sayısının ise yüzde 43,3 artışla 240.000'e ulaştığını söyledi.

Sınır ötesi seyahat için yeni önlemler 8 Ocak'ta yürürlüğe girdi

8 Ocak'tan bu yana, politika değişikliği öncesine göre yüzde 129,4 artışla 1,35 milyondan fazla ana kara sakini giriş ve çıkış belgeleri için başvurdu. Bahar Festivali tatili yaklaşırken, çıkış ve giriş noktalarında seyahatlerin zirve yapmasının beklendiğini söyleyen Liu, Çin vatandaşlarının gümrük işlemleri için 30 dakikadan fazla beklememesini sağlamak için NIA'nın her düzeydeki göçmenlik yetkililerinden verimliliği artırmalarını istediğini de sözlerine ekledi.

Bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi olan Wu Xi, sınır ötesi seyahat için yeni önlemlerin yürürlüğe girdiği 8 Ocak'tan bu yana Çin'in sınırlardaki kısıtlamaları hafiflettiğini, uçak seferleri, uçuş rotaları ve koltuk kapasiteleri üzerindeki üst sınırları kaldırdığını ve varışta merkezi karantina gerekliliklerini kaldırdığını söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha