Kişi başına gelirde İspanya’nın ne kadar gerisindeyiz?

Kişi başına gelirde İspanya’nın ne kadar gerisindeyiz?
22 Kasım 2019, 13:38
Türkiye ve İspanya turizmdeki, kişi başına gelirlerdeki büyük farkın, hesaplama yöntemi farklılığından kaynaklandığını belirten Turizmdatabank, reel farkın 200 dolar seviyesinde olduğunu açıkladı.

İspanya’nın turizmde kişi başı kazancının 1200 Dolar (1000 Avro) seviyelerinde olduğu kabul ediliyor. Bunun yanına; ülkemizin 750 Doların altında açıklanan kişi başı geliri konarak, “çok düşük” gibi yakıştırmalar yapılıyor.

Turizmdatabank’ın araştırmasına göre; gerçek durum bu değil. Çünkü İspanya’nın açıkladığı AYRIŞTIRILMAMIŞ (Dışarda ve içerde kalan gelir) rakamlardır.

İspanya’nın kendisi, detayda demektedir ki; gelirin yaklaşık yarısı yurtdışında, kaynak ülkede oluşuyor. Ama toplamdan bunu düşmüyor. Böyle olunca da kişi başı geliri de 1000 Avrolara çıkıyor.

Özetle, resmi verilerle İspanya; Türkiye’den 500-600 Dolar daha fazla kazanıyor… Ayrıştırdığımızda ise İspanya’nın gelir fazlalığı, 200 Dolar’ın altına iniyor.

Kitle pazarında aynı ürünleri satan 2 ülkenin gerçek rakamlarının da bu olması gerekir: 160-180 Dolar’lık fark da İspanya’nın; kültür gibi sahil turizmi dışında kalan ürünlerde gelişmiş olmasından kaynaklanıyor…

Rekabet açısından bakılırsa İspanya önde!

Kader birliği açısından bakılırsa 2 ülkede de ürünler, “ucuza” satılıyor.

İspanya ve Türkiye’de kişi başı turizm geliri-Dolar

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha