Kırçuval otel davasında ara karar: Sanıklar tutuksuz yargılanacak

Kırçuval otel davasında ara karar: Sanıklar tutuksuz yargılanacak
08 Haziran 2024, 10:31
Malatya’da, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’teki depremlerde yıkılan, 21 kişinin hayatını kaybettiği Kırçuval Otel davasının ilk duruşmasında ara karar açıklandı.

Malatya’da, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan, aralarında milli sporcuların da bulunduğu 21 kişiye mezar olan Kırçuval Oteli davasının ilk duruşması görüldü. Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, tutuksuz 11 sanıktan 10’u, hayatını kaybedenlerin yakınları ve avukatlar hazır bulundu.

Duruşmada sanıklar suçsuz oldukları yönünde savunma yaptı ve beraatlarını istedi. Kırçuval Otel’de yakınlarını kaybedenler ise şikâyetçi oldukları sanıkların cezalandırılmalarını talep etti.

Duruşmada, Kırçuval Otel’de hayatını kaybeden milli voleybolcuların 2 takım arkadaşı da tanık olarak dinlenildi. Tanıklar, Kırçuval Otel’de deprem öncesinde bodrum katında çatlaklar olduğunu, kolonlarda çatlaklar gördüklerini beyan etti.

Müşteki avukatı Çağrı Sarıoğlu, sanıkların tutuklanmasını talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların tutuksuz yargılanmalarına karar verdi. Öte yandan heyet; SGK’dan, Malatya İl Emniyet Müdürlüğü’nden, Malatya İl Deftarlığı’ndan, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan bilgi ve ilgili belgelerin alınmasına kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti ara kararları okuduktan sonra 2’nci duruşmayı 20 Eylül 2024 tarihine erteledi. Duruşmayı değerlendiren avukat Çağrı Sarıoğlu, “5 kamu kurumundan ilgili bilgi ve belgeler talep edildi. Amacımız somut gerçeğin ortaya çıkarılması bu yönde de şu anda dosyanın iyi yönde gittiği düşüncesi ve kanaatindeyim” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha