Kılıçdaroğlu: Ülke imajını değiştirmek için 24 Haziran önemli bir fırsat

Kılıçdaroğlu: Ülke imajını değiştirmek için 24 Haziran önemli bir fırsat
11 Haziran 2018, 08:21
Türk turizminin önündeki en büyük engelin ülke imajı olduğunu savunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, " Bu imajı değiştirmek için 24 Haziran önemli bir fırsat" dedi.

Antalya’da turizm sektör temsilcileri ve oda başkanları ile bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, turizm sektörüne ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Turizmin ekonomide sahip olduğu kritik role dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Turizmden kazanılacak her doların Türkiye ekonomisine ciddi katkı yapacağını hepimizin bilmesi gerekiyor” dedi.

Turizm sektörünün çözüm bekleyen sorunlarına da değinen Kılıçtaroğlu, siyasilerin sektörün önemine inanarak, tutarlı ve kararlı politikalar üretmesi gerektiğini ifade etti.

“Turizmi günah sektörü olarak görür ve bu şekilde yaklaşırsanız turizmi büyütemezseniz" diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

Turizmde başarı dışarıdan daha az borç almayı sağlayacaktır. Turizm tek başına Türkiye’nin döviz ihtiyacına çözüm üretebilir. Cari açığımız, turizm kan kaybettiği dönemlerde daha fazla büyüyor. Ekonomiye değer veren siyasal iktidarların turizm sektörünü göz ardı etmesi düşünülemez.

En önemli şey ülke imajı

Turizm sektörünün önündeki tüm engellerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Turizm sektöründen beklediğimiz tek şey var, o da Türkiye’yi tanıtması ve döviz kazandırmak. Siyaset kurumunun yapması gereken önemli şey de Türkiye’nin imajını düzeltmektir” diye konuştu.

Turizmin en önemi sorunlarından birinin Türkiye’nin olumsuz imajı olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “İmaj çok kötüyse ne yaparsanız yapın turistler gelmeyecektir. Türkiye’nin imajını değiştirme gibi bir görevimiz var. Bu imajı değiştirmek için 24 Haziran önemli bir fırsat. Türkiye’de niye OHAL var? Bu kadar gazetecinin neden hapiste olduğunu Avrupalıya anlatamıyoruz. İnsan yazı yazdı diye hapse atılır mı, atılıyor” şeklinde kouştu.

"Turistin kültürüne saygı duyacaksın"

Alkollü içeceklerdeki yüksek vergilerin sektöre olumsuz yansıdığına da değinen Kılıçdaroğlu, "İçki fiyatlarına adeta intikam alır gibi zam yaparsanız, otellerde kokteyl nasıl yapılacak. Turizm okullarında kokteyl yapma eğitimini yasaklarsanız hangi turizmden bahsedeceksiniz. Sen içmeyebilirsin, otel sahibi, çalışanı da içmeyebilir ama turist içki içecek. Kendi kültüründe var. Turistin kültürüne saygı duyacaksın.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha