Kıbrıs turizmi için yol haritası belirlendi

Kıbrıs turizmi için yol haritası belirlendi
28 Ocak 2017, 15:18
Kıbrıs'ta gerçekleştirilen 12. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı tamamlandı. Çalıştayın sonuç raporunda “KKTC’de ambargoları etkisizleştirmek için siyasi erkten arındırılmış bir üst turizm örgütünün kurulması” önerildi.

Türkiye ve KKTC’nden akademisyen, sivil toplum örgütü, turizm alanından kurum ve kuruluşların temsilcilerinin Acapulco Otel’de katıldığı “KKTC Turizminin Geçmişi, Mevcut Durumu ve Gelecekle İlgili Vizyonunun Belirlenmesi” ana başlığı altında düzenlenen çalıştay tamamlandı.

Çalıştayı düzenleyen kuruluşlardan Anatolia Turizm Akademisi Koordinatörü ve Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Kozak, iki gün süren toplantının KKTC turizmi için oldukça verimli sonuçların elde edildiğini belirtti. Toplantıda ulaşılan sonuçların çarpık yapılaşma, ambargonun ortaya çıkardığı sorunlar, çevresel sorunlar, master planı eksikliği ve ulaşım olmak üzere beş ana konu üzerinde yoğunlaştığını söyledi.

Prof. Dr. Kozak, şunları kaydetti: “Belirlenen sonuçlara önerilen çözümler arasında ambargoları etkisizleştirmek için siyasi erkten arındırılmış bir üst turizm örgütünün kurulmasının öncelikli olarak önerildi. Diğer çözüm önerileri arasında hazırlanacak bir master planı içerisinde özellikli olarak turizmde yer alacak iş gücünün planlanması ve eğitimlerinin sağlanması öne çıktı. Tanıtım, pazarlama, yurtdışı etkileşimi için teknolojilerin etkin bir şekilde kullanılmasına vurgu yapıldı.Turistik kaynakların araştırılması ve turistik envanterin çıkarılması ile turistik ürünlerin oluşturulması gerektiğine dikkat çekildi.”

Kayıt dışı turizm ekonomisinin kayıt altına alınması, uluslararası boyutta halen uygulanmakta olan Türkiye üzerinden touch-down uygulaması yelpazesinin genişletilmesi önerilerinin de yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Kozak açıklamalarını şöyle sürdürdü “Bunlara ek olarak Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde bulunan hava limanlarının daha verimli bir şekilde kullanılabilme olanaklarının araştırılması ile hedef Akdeniz ülkeleri ile Türkiye’den denizyolu ulaşımının güçlendirilerek geliştirilmesi gibi birçok çözüm önerildi.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha