Khalkedon Projesi

A. Nejat Şardağı
A. Nejat ŞardağıENAT Türkiye Temsilcisi
24 Aralık 2022, 14:53

Kıtlık nedeni ile Yunanistan'ı terk etme kararı alan Byzas ve kavmi nerede yerleşecekleri konusunda görüş almak için başvurdukları kahin, “Körler ülkesinin karşısına” yanıtını vermiş. Byzas, bu yanıta o an için bir anlam verememiş.

Denize açılıp Ege sahillerine çıkmış, kuzeye yönelmiş ve bugünkü Kadıköy'e varmışlar. Karmaşa ve pislik içindeki Kadıköy'den, yemyeşil Sarayburnu'nu görünce Byzas, bu güzelliği görmeyen Kadıköylülere ithafen Khalkedon (Körler Ülkesi) diyerek Sarayburnu'na geçmiş, sarayını ve Byzans'ı Körler Ülkesinin karşısına kurmuş.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verilerine göre ülkemizde yaklaşık bir milyon görme engelli bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ise dünyada yaklaşık 45 milyon kişi görme duyusundan yoksundur. Ayrıca, 100 milyondan fazla ciddi görme bozukuğu bulunan insan olduğu kadar, turizm hareketliliği içinde her engelliye yaklaşık 1,9 kişinin refakat ettiğinin gözden kaçırılmaması gerekir.

Byzas'ın sarayının kalıntıları, Topkapı Sarayı-Ayasofya, Sultan Ahmet Camii, Dikilitaş, Örme Dikilitaş, Yılanlı Sütun, Kayzer Wilhem Çeşmesi, Hipodrom, Yerebatan Sarnıcı, Aya İrini Kilisesi, Arkeoloji Müzesi, Gülhane Parkı, İstanbul (Çelik Gülersoy) Kütüphanesi, Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı, Büyük Valide Han, Balat Fener Rum Patrikhanesi, Valens Su kemeri, Türk İslam Müzesi, Kariye Camii, Mozaik Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Halı ve Kilim Müzesi ve pek çok sanat galerisi...

Hayalini kurduğum Khalkedon projesi, yukarıda saydığımız tarihi mirasların dokunularak görülmesini amaçlamaktadır.

Öncelikle Tarihi Yarımada'nın dokunulabilir topografik maketi, görme engellilerin bölgeyi tanımasına fırsat verecektir.

Görme engellilerin özerkliğini sağlamak için, “beacon” açık alan yönlendirme sistemi veya akıllı telefonlara indirilecek navigasyon programı çözüm olacaktır.

Bu çalışmalar esnasında anıt binaların 3D printer ile yapılacak dokunulabilir maketlerine ek olarak, binaların içindeki dekorasyon, fresklerin kabartmaları ve son olarak açıklamalar içeren kulaklıklar, görme engellilerin tüm bu zenginliklerin farkına varmasının önündeki engelleri ortadan kaldıracaktır.

Bu çalışmaları izleyen oteller, kendi kapalı alan yönlendirmelerinde ve restoranlar da menülerinde QR sistemlerini kurmakta gecikmeyeceklerdir.

Seyahat acentelerimiz sesli betimleme eğitimi almış profesyonel turist rehberleri ile dernek-federasyon-konfederasyon çatısı altında örgütlenmiş görme engellilere sunum yaparak tanıtım fırsatı bulacaktır.

Ben de tüm bu düzenlemelerin, dünyanın 30 ülkesinde temsiciliği bulunan ve yaklaşık 150 milyon kişinin izlediği European Network for Accessible Tourism (ENAT) web sayfasında yer almasına katkıda bulunabileceğime inanıyorum.

Eski Khalkedonluların Sarayburnu'ndan görmedikleri-göremedikleri doğal güzellikleri içinde yer alan bugünkü tarihi mirasın, görme engellilerin dokunarak görmelerini (algılamalarını) sağlayarak çağdaş bir Khalkedon gerçekleştirmek günümüz teknolojisi ile pek zor olmayacaktır.

Adından da anlaşılabileceği gibi TGA ile üyeleri, yüz binlerle ifade edilen İTO ve İSTESOB gibi pek çok kurumun bu proje için desteklerini esirgemeyeceğine inanıyorum.

Aşağıdaki bağlantılarda açıklandığı üzere AVATAR VR eldiveni ile görme engellilerin altlarında DOKUNMAK YASAKTIR yazılı eserlere sanal gerçeklik vasıtası ile adeta dokunarak tanımalarına yardımcı olmaktadır.

Yeni yılınızı kutlar, tüm hayallerinizin gerçekleşmesini dilerim.

https://sites.wpp.com/wppedcream/2018/healthcare/consumer-digital/touching-masterpieces?c=97e85696-95fd-4235-a521-45dad1b69a46

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha