HIKVISION

Kervansaray Yatırım Holding’in eski patronu Selim Sayılgan tutuklandı

Kervansaray Yatırım Holding’in eski patronu Selim Sayılgan tutuklandı
16 Mayıs 2019, 13:42
7 otele sahip Kervansaray Yatırım Holding’in eski patronu Selim Sayılgan tutuklandı.

Kervansaray Yatırım Holding’in eski patronu Selim Sayılgan tutuklandı. Sayılgan manipülasyon (piyasa dolandırıcısı) suçundan yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 7 gün hapis cezasına çarptırıldı. Sayılgan tutuklanarak ceza evine gönderildi.

'İranlı yatırımcıya satacağım' demişti

Sabah'ta yer alan habere göre iflas eden Ceylan Tekstil'i satın aldıktan sonra ismini Kervansaray Yatırım Holding olarak değiştiren Selim Sayılgan, grubun elinde bulunan 7 oteli halka açık şirket ile birleştirip yeni şirketin sermayesini 588 milyon liraya yükseltmişti. Daha sonra da 588 milyon adet hisseyi borsada satmaya başlamıştı. Bu hisseleri satarken de otellerden birini İranlı yatırımcıya satacağını kamuoyuna açıklamıştı. O tarihte İranlı ortaklık bahanesiyle hisse satışına zemin oluşturulduğunu haberleştirmişti. Daha sonra da İran ve Türkiye büyükelçiliklerine, DEİK başta olmak üzere İran ile ilgili bilgi alınabilecek birçok kanaldan İranlı işadamı Mirahmed Shoseu ile ilgili bilgi talebinde bulunmuştu. Türkiye'de 300 milyon liraya yakın yatırım yapacak kişinin İran'da tanınmadığı ortaya çıkmıştı.

Diğer davaları devam ediyor

Bunun üzerine Sermaye Piyasası Kurulu(SPK), Selim Sayılgan hakkında manipülasyon suçlamasıyla suç duyurusunda bulunmuş Sayılgan hakkında dava açılmıştı. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılama sonrası Sayılgan'a 2 yıl 7 ay 7 gün hapis ve 104 gün karşılığı idari para cezası olarak belirlendi. Mahkeme, ceza miktarını dikkate alarak hükmün açıklanmasının geri bırakılması, erteleme ve seçenek yaptırımların uygulanmamasına karar verdi. Sayılgan mahkeme kararı sonrası tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sayılgan'ın hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen birden fazla ceza yargılaması ve soruşturması devam ediyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha